Çocukların salgın sürecindeki tepkileri ile uyku bozukluğu ilişkisinin incelenmesi
An investigation of SLEEP disturbances of children during COVID-19 pandemia
  1. Tez No: 721813
  2. Yazar: CESİM ERÜNALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocukların fiziksel, sosyal, bilişsel ve dil gelişimi yetersiz olduğundan, COVİD-19 salgını gibi kriz durumlarında zarar görme ihtimali daha yüksektir. Pandemi döneminde çocuklarda görülen ruhsal, sosyal ve bilişsel sorunların pandemiden sonra da devam edeceği belirtilmektedir. COVID-19'un çocukları önemli ölçüde etkilediği, uyku-uyanıklık rutinlerinin değiştirdiği görülmektedir.Bu araştırma, çocukların salgın sürecindeki tepkileri ile uyku bozukluğu ilişkisiniincelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Temmuz-Ekim 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çocuk kliniği ve çocuk acile servisine başvuran çocuklar 6-12 yaş arasındaki 362 çocuk oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu, Çocukların Pandemi Sürecindeki Tepkileri ölçeği ve Çocuklarda Uyku Bozukluğu Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma grubundaki çocukların yarısının kız olduğu, %6,9'unun kronik rahatsızlığı olduğunu, %10,5'inin kendisinin, %40,3'ünün ailesinde en az bir kişinin Covid-19 geçirdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Children stand out as more vulnerable beings in the event of a crisis like Covid 19 pandemia due to their underdeveloped physical, social cognitive and languistic functions. The psyhcological, social and cognitive problems children have faced with during the pandemic are thought to carry on even after te pandemic is over. It is observed that Covid 19 affected children significantly and changed sleep-awake patterns. This research aims to investigate the relationship between sleep disturbances and children's reaction to the Covid 19 pandemic. This illustrative cross-sectional study was cunducted between July 2021 and October 2021. The study sample consists of 362 kids between the ages of 6-12 who presented at the pediatric emergency and pediatric outpatient clinic at Haydarpaşa Numune Hospital.The data has been 12 gathered using a personal information form, children's reaction to pandemia scale and children's sleep disturbance questionarre. Half of the chilldren in the study group were female. 6.9 percent of children had a chronic disease. 10.5 % had covid 19 innfection while 40.5 % had at least one family member infected with covid.