İnsansız hava araçları (İHA) için küresel konumlandırma uydu sistemi bağımsız konum bulma algoritması
Global navigation satellite system independent positioning algorithm for unmanned aerial vehicles (UAVs)
- Tez No: 721814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde hem askeri hem sivil alanda İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanımı oldukça artmıştır. Askeri alanda son dönemlerde ortaya çıkan harekat ihtiyaçları göz önüne alındığında İHA'lar daha önemli hale gelmektedir. İHA'lar için operasyon esnasında doğru konum bilgisini elde etmek önemlidir. İHA'lar konum bilgisini öncelikli olarak Küresel Konumlandırma Uydu Sistemi (KKUS) kullanarak elde etmektedir. KKUS'lar küresel kullanıma açık olmalarına rağmen kontrolleri işleten ülkelerdedir. Ayrıca bu sistemler çeşitli karıştırma ve aldatma gibi saldırılara maruz kalabilmektedir. Bu sebeplerle, uydu sistemlerine alternatif olarak karasal konumlandırma sistemleri çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, karasal seyrüsefer sisteminde kullanılabilecek kablosuz sinyallerle konumlandırma teknikleri incelenmiş ve İHA'lar için kullanılabilecek KKUS bağımsız, Varış Zaman Farkı tabanlı konum kestirimi algoritması üzerinde çalışılmıştır. Algoritma benzetimleri için farklı verici yerleşim geometrileri ve farklı İHA güzergâhlarıyla senaryolar oluşturulmuştur. Oluşturulan senaryoların MATLAB ortamında benzetimi yapılarak kestirim sonuçları analiz edilmiştir. Son olarak, farklı senaryolar için en iyi verici yerleşim geometrisi ile kestirim sonuçlarının iyileştirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, use of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) has increased considerably in both military and civil fields. Considering the recent operational needs in the military field, UAVs are becoming more important. For UAVs, it is important to obtain accurate position information during operation. UAVs obtain location information primarily by using the Global Positioning Satellite System (GNSS). In addition, these systems can be exposed to various attacks such as jamming and spoofing. For this reasons, terrestrial positioning systems are studied as an alternative to satellite systems. In this thesis, positioning techniques with wireless signals that can be used in terrestrial navigation systems are examined. Global Positioning Satellite System independent, Time Arrival of Difference based position estimation algorithm is studied for UAVs. For algorithm simulations, scenarios were created with different transmitter placement geometries and different UAV routes. The scenarios were simulated in the MATLAB environment and the estimation results were analyzed. Finally, suggestions were made for the best transmitter placement geometry for different scenarios and for improving the estimation results.