İnsülin kullanan diyabetik ve gestasyonel diyabetli annelerden C/S ile doğan term bebeklerin ve annelerinin kanlarında P-cresol ve indoxyl sülfat ve dışkıda bifidobacterium miktarının karşılaştırılması ve mikrobiyotanın değerlendirilmesi
Comparison of the amount of P-cresol and indoxyl sulfate in the blood of term infants and their mothers born with C/S from mothers with diabetic and gestational diabetes with mothers using insulin and bifidobacteria in feces and evaluation of the microbiota
  1. Tez No: 721822
  2. Yazar: SERAP KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TEREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Yenidoğan bağırsağında mikrobiyal kolonizasyonu ve bebeklik döneminde bağırsak mikrobiyotasını etkileyen çevresel etkenlerin, ilerleyen yaşlarda hastalık geliştirme riskinin artmasına neden olduğu bilinmektedir. Diyabetik anne bebekleri, gastrointestinal sisteminin, normal gestasyonel glukoz regülasyonu olan annelerden doğan yenidoğanlarla karşılaştırıldığında yaşamın ilk haftasında farklı şekilde kolonize olur. Son zamanlarda bağırsak mikrobiyotasını değerlendirmek için mikrobiyota metabolitleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada; yenidoğan bebeklerde mikrobiyota metabolitleri olan p-cresol sülfat ve indoxyl sülfat değerlerinde term ve diyabetik anne bebeği yenidoğanlar arasında fark olup olmadığının görülmesi, bu değerlerin term ve diyabetik anne bebekleri arasında bağırsak mikrobiyotasının karşılaştırılması ve mikrobiyota sağlığının değerlendirilmesi için kullanılıp kullanılamayacağı açısından bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Şubat 2020 – Eylül 2021 tarihleri arasında C/S ile doğum yapan anneler ve bebekleri arasından seçildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup 1(Sağlıklı) için; sağlıklı ve gebelik öncesi vücut kitle indeksi (VKİ) 37 hafta) yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Doğum esnasında korddan veya postnatal 1.günde venöz kandan alınan ve yenidoğan 7-10 günlük olduğunda alınan kan örneklerinden hemoglobin, üre ve kreatinin değerleri ölçüldü ve p-cresol sülfat ve indoxyl sülfat düzeyleri LC-MS/MS yöntemiyle çalışıldı. Çalışmaya dahil edilen annelerin dışkı örnekleri ve yenidoğanlardan postnatal ilk 24 saat içerisinde ve sonrasında 7-10 günlük olduklarında rektal sürüntü yoluyla dışkı örneği alındı. Dışkı örnekleri DNA izolasyonu için spin column yöntemi yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Doğum ağırlığı grup 1'de ortalama 3322,50±438, minimum=2210 gr, maksimum 4150 gr, grup 2'de ortalama 3723±366,27, minimum=3110 gr, maksimum=4450 'dı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that microbial colonization in the newborn intestine and environmental factors affecting the intestinal microbiota during infancy cause an increase in the risk of developing disease in later ages. Infants of diabetic mothers colonize the gastrointestinal tract differently during the first week of life compared to newborns born to mothers with normal gestational glucose regulation. Recently, microbiota metabolites have been used to evaluate the intestinal microbiota. In this study; The aim of this study is to determine whether there is a difference between the values of p-cresol sulfate and indoxyl sulfate, which are microbiota metabolites, in newborn babies, between term and diabetic mother babies, to compare the intestinal microbiota between term and diabetic mother babies and to obtain information whether they can be used to evaluate the microbiota health. Materials and Methods: Between February 2020 and September 2021, she was selected from among mothers and their babies who gave birth with C/S at Ege University Faculty of Medicine Hospital Department of Obstetrics and Gynecology. The patients were divided into 2 groups. Group 1(Healthy) and healthy pre-pregnancy body mass index (BMI) 37 weeks) newborns born with C/S from these mothers were included in the study. Cord or postnatal 1 during childbirth hemoglobin, urea and creatinine values were measured from blood samples taken from venous blood per day and taken when the newborn was 7-10 days old, and the levels of p-cresol sulfate and indoxyl sulfate were studied using the LC-MS/MS method. Stool samples of the mothers included in the study and a stool sample were taken from newborns via rectal swabs within the first 24 hours postnatal and then at the age of 7-10 days. Stool samples were studied by the spin column method for DNA isolation. Results: The birth weight was 3322.50±438 on average in group 1, minimum=2210 g, maximum=4150 g, average= 3723±366.27 in group 2, minimum=3110 g, maximum=4450.