Havacılıkta örgütsel adalet ve örgütsel güven algıları ile gönüllü raporlamada bulunmama arasındaki ilişki
The relationship between perceptions of organizational justice and organi̇zational trust with voluntary non-reporting in aviation
  1. Tez No: 721821
  2. Yazar: İLKER ÜNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GEREDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezin amacı, örgütsel adalet ile örgütsel güvenin işgörenlerin gönüllü raporlamada bulunmamaları üzerinde aracılık rollerinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma çalışma yaşamlarına Türkiye'de devam eden toplam 800; pilot, havaaracı bakım teknisyeni, yer hizmetleri çalışanı ve hava trafik kontrolörü ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, örgütsel adalet ile örgütsel güvenin gönüllü raporlamamayı olumsuz yönde etkilediği; örgütsel adalet ile örgütsel güvenin olumlu yönde güçlü bir ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir. Aracılık rolleri incelendiğinde ise örgütsel adaletin gönüllü raporlamama üzerindeki etkisinde örgütsel güvenin aracılık rolünün olmadığı ancak örgütsel güvenin gönüllü raporlamama üzerindeki etkisinde örgütsel adaletin aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu aracılık etkisi ulusal ve uluslararası yazına katkı bağlamında bu araştırmanın en önemli çıktısıdır. Araştırmada ayrıca ilgili havacılık çalışanlarının, yaklaşık %19'unun gördükleri emniyetsiz durumlar ya da emniyeti arttırıcı önerilerle ilgili gönüllü raporlamada bulunmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to determine whether organizational justice and organizational trust have mediating roles in voluntary non-reporting of employees. The study is conducted with a total of 800 participants, including pilots, aircraft maintenance technicians, ground handling employees, and air traffic controllers, who are continuing their careers in Turkey. According to the findings, organizational justice and organizational trust have a negative impact on voluntary non-reporting; moreover, organizational justice and organizational trust have a positive and strong relationship. When the mediation roles are examined, it is found that organizational trust does not act as a mediator in the effect of organizational justice on voluntary non-reporting, but organizational justice does. In terms of the contribution to national and international literature, the aforementioned mediation effect is the most essential outcome of this study. The study also concluded that about 19 percent of relevant aviation employees do not report incidents or make safety-enhancing recommendations voluntarily.