Artificial intelligence in the context of defense industry: The comparative study on Russian and the US national ai strategies
Savunma sanayi bağlamında yapay zeka: Rusya ve ABD ulusal yz stratejileri üzerine karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 721832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uluslararası sistemde başvuru yapacak bir üst merci olmadığı için her devlet kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Bu üst otorite boşluğu, algılanan sorunları kendi başlarına çözme eğiliminde olan devletlerin anarşisini oluşturmaktadır. Bu anarşi ortamında devletler güvenliklerini sağlamak ve varlıklarını sürdürmek için birçok yeni girişimde bulunmuştur. 21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte devletler güvenliklerini tehdit eden unsurlara karşı savunma sanayine yönelik yatırımlarını artırmışlardır. Bu çalışmada, Rusya'nın yapay zeka ile bütünleşik savunma sanayiindeki potansiyelini belirlemek için yapay zeka konusundaki Rus ve Amerikan ulusal stratejileri analiz edilecektir. Çalışma, ABD ve Rusya'nın yapay zeka ulusal stratejilerini analiz etmekle sınırlıydı. Çin'in yapay zeka yarışmasında önemli bir uluslararası aktör olması nedeniyle genel bir değerlendirme yapılacak ancak bu durum çalışmanın kapsamı dışında tutulacaktır. Ayrıca, bu araştırma, Rusya'nın AI ile entegre savunma sanayiindeki kapasitesine genel bir bakış sunmakta ve Rusya'nın bu alanda uluslararası arenada lider bir devlet olma isteklerini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Every state has to provide its own security since there is no higher authority to apply in the international system. This upper authority gap constitutes the anarchy of states that tend to solve the perceived problems on their own. In this environment of anarchy, states have made many new initiatives to ensure their safety and to maintain their existence. In the 21st century, with the development of technology, states have increased their investments in the defense industry against the elements that threaten their security. In this study, Russian and American national strategies on AI will be analyzed to determine the potential of Russia in AI-integrated defense industry. The study was limited to analyze AI national strategies of the USA and Russia. Due to the fact that China is an important international actor in the artificial intelligence competition, a general assessment will be made of it, but this will be excluded from the scope of the study. Furthermore, this research gives an overview on the capacity of Russia in AI-integrated defense industry and explains aspirations of Russia to be a leading state in the international arena in this field.