Hava seyrüsefer kurumlarında toplam kalite yönetimi ve toplam kalite yönetiminin örgütsel öğrenme üzerine etkisi: DHMİ uygulaması
Total quality management in air navigation organizations and the impact of total quality management on organizational learning: DHMİ research
  1. Tez No: 721848
  2. Yazar: FATİH AKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÇINAR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Toplam kalite yönetimi kavramı, kaliteyi örgüt bütününe yayma düşüncesiyle temellenmiş bir kavramdır. Bugüne değin, TKY' nin çeşitli bağlamlarda birçok farklı kavram ile ilişkisi incelenmiştir. Diğer taraftan örgütsel öğrenme yeteneği kavramı da bir örgütün bütüncül olarak öğrenebilme yeteneğine sahip olması düşüncesinden hareket eder. Bu kapsamda mevcut araştırma ile; toplam kalite yönetiminin örgütsel öğrenme yeteneği üzerine etkisini hava seyrüsefer kuruluşu bağlamında araştırılmıştır. Verilerin anket yöntemi ile elde edildiği çalışmaya, 344 hava trafik kontrolörü katılmıştır. Araştırma neticesinde; TKY' nin örgütsel öğrenme yeteneği ve tüm boyutları üzerine ve TKY' nin müşteri odaklılık boyutu hariç tüm boyutlarının örgütsel öğrenme yeteneği üzerine olumlu yönde istatistiki olarak anlamlı etkisi tespit edilmiştir. Ama TKY' nin müşteri odaklılık boyutunun örgütsel öğrenme yeteneği üzerine anlamlı etkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of total quality management is based on the idea of spreading quality throughout the organization. In many different contexts, TQM's relationship with different concepts has been examined. On the other hand, the concept of organizational learning capability is based on the idea of an organization's ability to learn holistically. In this context, the current research; investigated the impact of total quality management on organizational learning capability in the context of air navigation organization. 344 air traffic controllers participated in the study, in which the data were obtained by the survey method. According to the results of the study; it has been determined that TQM has a statistically significant positive impact on organizational learning capability and all its dimensions. And all dimensions of TQM - except customer focus- have statistically significant positive impact on organizational learning capability. However, no significant impact of TQM's customer orientation dimension on organizational learning capability was determined.