EUROCONTROL (Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı) bünyesinde geliştirilen tek Avrupa hava sahası ve benzeri düzenlemelerin Ege hava sahası sorunlarına etkileri
The effects of the single European sky and regulations alike developed by EUROCoNTROL on Aegean airspace disputes
- Tez No: 330359
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ H. BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Uluslararası İlişkiler, Civil Aviation, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ege hava sahası sorunları, başlangıcı 1930'lu yıllara kadar giden köklü bir sorun ailesidir. Bu aile içinden, Hava Trafik Hizmetleri ile ilgili sorunlar kapsamında, Ege uluslararası hava sahasında Türkiye ile koordine edilmeden ilan edilen bazı hava yollarına ilişkin sorunlarda ilerleme sağlanabilmiştir. Ancak özellikle dünyada başka örneği olmayan, Yunanistan'ın kıyıdan itibaren yanca 10 deniz mili mesafeye kadar ulaşan hava sahası gibi sorunlarda bir gelişme yaşanmamaktadır.EUROCONTROL'ün 1960'daki kuruluş amacını oluşturan Tek Avrupa Hava Sahası Projesi; üye ülkelerin egemenlik kaygıları dolayısıyla hava sahalarındaki trafiğin başka ülkedeki bir hava trafik kontrol merkezinden yönetilmesi fikrine alışmakta zorluk çekmeleri neticesinde ancak 1999'da başlayabilmiştir. Proje, sivil havacılık sektöründe mali kayıpların önlenerek, kazancın yükseltilmesi hedefiyle hızlı bir gelişim göstermiş; Hava Sahasının Esnek Kullanım Konsepti (FUA), Avrupa FIR'ı (EFIR) ve Fonksiyonel Hava Sahası Blokları (FAB) temel konseptleri çerçevesinde şekillenmiştir.Özellikle komşu FAB olan Blue Med FAB ve EFIR limitlerinin belirlenmesi aşamasında, Tek Avrupa Hava Sahası Projesi'nin Ege hava sahası sorunları açısından bir takım etkilerinin olması kaçınılmazdır. Türkiye'nin, bazı özel koşullarla bu oluşum içerisinde yer almaması halinde bu etkiler olumlu olmayabilecektir. Ancak projeye dahil olunması halinde, yıllanmış problemler uzun vadede gündemden düşebilecektir.
Özet (Çeviri)
Aegean disputes form an old familiy of disputes whose roots reach as far as 1930s. Among these, some improvement was seen with respect to air traffic control problems related to air corridors in Aegean international air space established without prior coordination with Turkey. However, no improvements have been recorded with respect to disputes like the unique air space problem which is claimed to be 10 nautical miles wide from the shore.The Single European Sky (SES) Project which was the raison d?etre of EUROCONTROL established in 1960, first got started in 1999 due to the sovereignity concerns of the member states which made them take some time to get used to the idea of having the traffic over their airspace controlled by an air traffic control center located in some other state. The Project developed fast with the aim of reducing financial losses and increasing the revenue in civil aviation sector. It consisted of three basic concepts: Flexible Use of Airspace (FUA), European Flight Information Region (EFIR) and Functional Airspace Blocks (FABs).Especially in the phase of determining the limits of the neighboring FAB (Blue Med FAB) and the EFIR, the SES will have implications on the Aegean disputes. If Turkey does not take part in SES under specific conditons, these implications may not be positive. If she does, the disputes may become irrelevant in the long term.