18 – 65 yaş arası sağlıklı yetişkin kişilerde serum prolidaz enzim referans aralığının belirlenmesi
Determination of serum prolidase enzyme reference range in healthy adult persons between 18 - 65 years of age
  1. Tez No: 721851
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Prolidaz; prolin içeren dipeptidlerin (X-Pro) peptid bağını koparan ve kollajen metabolizmasında yer alan önemli bir enzimdir. Prolidaz, kollajen metabolizmasında, yeni matrix oluşumunda ve hücre büyümesinde rol alır. Eksikliğinde prolin ve hidroksiprolinin idrar ile atılımı artar ve kollajen sentezi bozulur. Yapılan literatür taramasında referans değerlerinin erişkin kişilerde oluşturulması ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada erişkin kişilerde referans değerlerinin belirlenmesiyle ilgili literatüre yeni bir katkı yapmayı amaçladık. Çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışmaya 120 kadın 120 erkek olmak üzere tolam 240 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hastalardan toplanan kanlar santrifüj edilerek serumlar ayrıldı. Elde edilen serumlar prolidaz düzeyi analizinin yapılacağı güne kadar -80 derecede donduruldu. Çalışma günü serum örneklerindeki prolidaz düzeyleri modifiye Chinard tekniği kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçüm yapıldı. Elde edilen veriler t testi kullanılarak karşılaştırma yapıldı ve çalışma sonunda istatistiksel analizler SPSS istattistik proğramı ile değerlendirme yapıldı. Referans proğramlarının oluşturulması için gerekli olan % 95 aralığında olan ilk % 2,5 ve son % 2,5 grupların atılmasından sonraki kişilerin verileri göz önüne alınarak hesaplama yapıldı. Prolidaz yöntemi spektrofotometrik bir yöntem olup, bilinmeyen örneklerin absorbansının değerlendirilmesi prolin standartı ile kıyaslanmak suretiyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Prolidase; It is an important enzyme that breaks the peptide bond of proline-containing dipeptides (X-Pro) and is involved in collagen metabolism. Prolidase is involved in collagen metabolism, new matrix formation and cell growth. In its deficiency, urinary excretion of proline and hydroxyproline increases and collagen synthesis is impaired. In the literature review, no study was found on the establishment of reference values in adults. Therefore, our aim is to make a new contribution to the literature by determining reference values in adults. The study was initiated after the approval of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Influence Committee. A total of 240 healthy individuals including 120 females and 120 males were included in the study. The blood taken into the yellow capped gel biochemistry tubes was waited for half an hour to clot. Later, the blood was centrifuged and serums were obtained. The obtained sera were frozen at -80 degrees until the day of prolidase level analysis. Prolidase levels in serum samples were measured spectrophotometrically using the modified Chinard technique on the working day. The data obtained were compared using the t test and at the end of the study, the statistical analyzes were evaluated with the SPSS statistics program. The calculation was made by taking into account the data of the people after the first 2.5 % and the last 2.5 % groups, which are in the 95 % range, required for the creation of reference programs. Prolidase method is a spectrophotometric method and the evaluation of the absorbance of unknown samples was calculated by comparing with the proline standard.