Meydanların görsel ve işlevsel yönden kent kimliğine katkıları: Bakırköy Cumhuriyet Meydanı ve Eminönü Meydanı örnekleri
Contribution of squares to urban identity in visual and functional aspects: Case of Bakirköy Cumhuriyet Square and Eminönü Square
- Tez No: 721855
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Bakırköy Cumhuriyet Meydanı ve Eminönü Meydanı'nın, peyzaj mimarlığı bakış açısıyla, bulunduğu kent kimliğine görsel ve işlevsel yönden etkisi irdelenerek potansiyelleri ile eksikliklerinin tespit edilmesi ve bulunduğu kent ile kent kimliğine katkı sağlamalarına yönelik öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle kent, kent kimliği ve meydan kavramları ortaya konulmuş, kent kimliğini ve meydanı oluşturan unsurlar araştırılmıştır. Araştırma alanı olarak seçilen meydanlarda, meydanı oluşturan tüm unsurlar incelenerek analiz edilmiş, bu meydanların bulunduğu kente ve kent kimliğine etki eden tüm özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; meydanlarda belirlenen görsel ve işlevsel özellikler toplu olarak bir tabloya aktarılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda her iki meydanın da bulunduğu kente ve kent kimliğine olumlu etkisi olduğu belirlenmiş ve bu meydanlardaki eksik ya da zayıf yönlerin giderilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the potentials and deficiencies of Bakırköy Cumhuriyet square and Eminönü square from the perspective of landscape architecture and to develop suggestions for contributing to the identity of the city by observing visual and functional effects to the city identity. Principally, the concept of city, city identity and square were considered and facts that make up city identity and square were investigated. In the squares chosen as the research area, all the elements that make up the square were analyzed and all the features of these squares that affect the city and urban identity were determined. Consequently, the visual and functional features determined in the squares were evaluated by transferring them to the charts collectively. As a result of the evaluation, it has been determined that both squares have a positive effect on the city and city identity. In addition, suggestions have been developed to eliminate the deficiencies in these squares.