Transnational advocacy around garment industry: Tactical changes in the clean clothes campaign
Hazır giyim endüstrisinde ulusötesi savunuculuk: Temiz giysi kampanyasındaki taktiksel değişiklikler
- Tez No: 721866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Clothing Industry, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, bir ulusötesi savunuculuk ağı (TAN) olarak Temiz Giysi Kampanyası'nın (CCC) taktiklerindeki değişiklikleri incelemektedir. Değişimi anlamak için hazır giyim endüstrisindeki ulusötesi savunuculuk ağlarının kavramsal çerçevesi incelenir. İlk tüketici aktivizmi hareketleri sosyal, politik ve ahlaki eylemler olarak ortaya çıktı; 1970'lerden başlayarak, neoliberal ekonomi politikalarının hazır giyim sektörü üzerindeki etkileri, ulus ötesi savunuculuk ağlarının kötü çalışma koşullarına karşı hareketlerini tetikledi. Çalışmada, ulusötesi savunuculuk ağlarının taktikleri örneklerle incelendi. İncelemenin amacı, ulusötesi savunuculuk ağlarının işçi hakları hareketlerinde nasıl önemli bir aktör haline geldiğini ve özellikle onların çabalarına katkıda bulunmak için taktiklerinin nasıl kullanıldığını keşfetmektir. Temiz Giysi Kampanyası'nın taktiklerindeki değişimi anlamak için, ağın 1960'ların sonundan günümüze kadar olan kampanyaları sunulmaktadır. Temiz Giysi Kampanyası'nın tarihsel süreç içindeki analizi, ilk kampanyalarda insanları bilgilendirmenin farkındalık yaratmak için çok önemli olduğunu ve teşvik edici eylemler için gerekli olduğunu göstermiştir; daha etkili olabilmek için kampanyalar zaman içinde yetkilileri hedef almaya başladı; ağın güçlendirilmesi, genişletilmesi, işçi haklarına ilişkin uluslararası normlardaki gelişmeler, ağ üyelerine yetkilileri sorumlu tutma gücü verdi.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the changes in tactics of the Clean Clothes Campaign (CCC) as a transnational advocacy network (TAN). To understand the change, the conceptual framework of TANs in the garment industry is examined. Early consumer activism movements emerged as social, political, and moral actions; starting from the 1970s, the impacts of neoliberal economic politics on the garment industry triggered the antisweatshop movements by TANs. TANs tactics are examined through examples; by examining, I attempt to explore how TANs have become a major actor in labor rights movements and specifically how their tactics are used to contribute to their efforts. To understand the change in the tactics of the Clean Clothes Campaign, campaigns of the network, starting from the late 1960s to current ones, are provided. The analysis of the CCC in a historical process showed that while in the early campaigns, informing people was crucial to raise awareness and necessary for the encouraging actions; campaigns started to target authorities to be more effective; strengthening, expanding the network, improvements in international norms on labor rights gave network members power to hold responsible actors accountable.