Tasarım ve Beceri Atölyesinin kurulma kriterleri ve uygulama örneği
Design and Skills Workshop establishment criteria and application example
  1. Tez No: 721907
  2. Yazar: İSMAİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk ve ortaokullarda Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu 2023 Vizyon Belgesi ile hedeflenen Tasarım ve Beceri Atölyelerinin kurulma kriterlerini belirlemek ve uygulama örnekleri ile okullarda nasıl oluşturulabileceği hakkında bilimsel bir çalışma ortaya koymaktır. Tez çalışması 2 aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. 1. Aşama Tarama(Survey) modelinde betimsel (discrifting) analiz türündedir. Bu aşamada belirlenen 3 atölyenin kriterleri uzman görüşleriyle tespit edilerek atölyeler bu kriterler çerçevesinde belirlenen okulda kurulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın bu amaçlarını gerçekleştirmek için nicel ve nitel olarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen nitel veriler, nicel verileri açıklamak, iç tutarlığı sağlamak için kullanılmıştır. Bu nedenle araştırmada karma araştırma yöntemlerinden“açımlayıcı sıralı desen”kullanılmıştır. Bu nedenle 2. Aşamada üç örnek atölye kurulduktan sonra bu atölyeden eğitim alan öğrencilerin bilgi ve becerileri uygulama sonrası öz değerlendirme formlarıyla, atölyeler hakkında duygu ve düşüncelerini içeren mektuplar ise Maxqda 2020 programıyla analiz edilmiştir. Örnek atölye uygulamaları bu formlarla incelenmiş ayrıca atölye çalışmalarında elde edilen ürünler yapılan sergiyle sergilenmiştir. Böylece oluşturulan atölye kurulum kriterlerinin becerileri kazandırmada etkililiği konusunda sonuçlar ortaya koyulmuş ve değerlendirilmiştir. Atölye çalışmalarında elde edilen bulgulara göre öğrencilerin atölye çalışmalarından keyif aldıkları, özgüvenlerini geliştirdiği, psikomotor, bilişsel, duyuşsal ve dil becerilerinin gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Öğrencilerin hedeflenen 21. Yüzyıl becerilerinin ediniminde tasarım ve beceri atölyelerinin önemli katkılarının olduğu görülmüştür. Atölye çalışmalarının geliştirilen modüler programlarda hedeflenen kazanımların öğrencilerde kazandırıldığı ve öğrencide var olan becerileri ortaya çıkardığı görülmüştür. Öğrencilerin tasarım beceri atölyelerine katılmaları sağlanırken ilgi, istek ve yeteneklerine göre seçimler yapılmalıdır. Okullarda imkânlara göre açılması planlanan atölyenin kriterleri tespit edilmeli ve atölye çalışmalarının yürütülebilmesi için modüler programın oluşturulması gerekir. Atölye çalışmasını yürütecek öğretmen seçiminde mesleki yeterliliği olan öğretmenlerden seçilerek yapılması, atölye çalışmalarının verimliğini artıracaktır. Atölye çalışmaları sonucunda öğrencilerin yaptıkları çalışmalar yılsonu sergisiyle okullarda sergilenmelidir. Öğrencilerin atölye çalışmaları değerlendirilirken süreç odaklı değerlendirmeye önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the criteria for establishing the Design and Skill Workshops targeted with the 2023 Vision Document published by the Ministry of National Education in primary and secondary schools and to present a scientific study on how to create them in schools with application examples. The thesis work was carried out in two stages. Stage 1 is in the type of descriptive (discrifting) analysis in the Survey model. The criteria of the 3 workshops determined at this stage were determined by expert opinions, and the workshops were tried to be established in the school determined within the framework of these criteria. In order to achieve these aims of the research, quantitative and qualitative data were collected and analyzed. The qualitative data obtained in the research were used to explain the quantitative data and to ensure internal consistency. For this reason,“exploratory sequential design”, one of the mixed research methods, was used in the research. For this reason, after the establishment of three sample workshops in Stage 2, the knowledge and skills of the students who received training from this workshop were analyzed with post-application self-evaluation forms, and the letters containing their feelings and thoughts about the workshops were analyzed with the Maxqda 2020 program. Sample workshop applications were examined with these forms, and the products obtained in the workshops were exhibited in the exhibition. Thus, the results about the effectiveness of the workshop establishment criteria in gaining skills were revealed and evaluated. According to the findings obtained in the workshop studies, it was seen that the students enjoyed the workshop, improved their self-confidence, and contributed to the development of psychomotor, cognitive, affective and language skills. It has been seen that design and skill workshops have important contributions to students' acquisition of targeted 21st century skills. It has been seen that the targeted gains in the modular programs developed in the workshops are gained by the students and reveal the existing skills of the students. While ensuring that students participate in design skill workshops, choices should be made according to their interests, wishes and abilities. The criteria of the workshop, which is planned to be opened in schools according to the possibilities, should be determined and a modular program should be created in order to carry out the workshops. Choosing the teachers who will conduct the workshop by choosing from teachers with professional competence will increase the efficiency of the workshop. As a result of the workshops, the works of the students should be exhibited in schools with a year-end exhibition. While evaluating students' workshops, process-oriented evaluation should be given importance.