1960-1970 yıllarında Türkiye'de ve Fransa'da toplumsal değişimlerin afiş tasarımına olan yansımaları: Atelier Populaire ve ODTÜ Devrimci Afiş Atölyesi örnekleri
  1. Tez No: 713054
  2. Yazar: TUĞÇE KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. EMRE BECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarihsel süreç içerisinde toplumsal hareketler bulundukları döneme ve koşullara göre farklı biçimlerde de olsa daima var olmuşlardır. Ezen ve ezilen ilişkisinin bir sonucu olarak kişisel hak ve özgürlük talepleri doğrultusunda çeşitli ideolojiler açığa çıkarken beraberinde karşıt görüşlü ideolojiler de olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın açığa çıkardığı büyük buhran ve yıkımla birlikte çeşitli toplumsal hareketler açığa çıkmıştır. 1945 sonrasında dünyada hâkim olan iki kutuplu sistem (ABD ve SSCB) ve bu iki gücün politik çıkarlarına göre hareket eden çevre ülkeler olmuştur. ABD ve SSCB'nin politikalarına karşı oluşan tepkiler, beraberinde gelişen ekonomik kriz ve dikta rejimlerinin yarattığı baskı ortamının sonucunda dünyada birçok ülkede 68 hareketleri açığa çıkmıştır. 68 hareketleri her ülkenin kendi özgün koşulları içerisinde farklılıklar gösterir. Özellikle 68'in fitilini ateşleyen Fransa ve Türkiye'de etkileri büyük olmuştur. Bu çalışmada 1968 hareketleri dünyada patlak verirken, bu hareketlerin açığa çıkmasında etkili olan faktörler, Fransa ve Türkiye'de gençlik isyanları ve toplumsal hareketlerin ışığında kurulan iki afiş atölyesine ait görsel üretimler incelenmiştir. Afiş tasarımları sentaktik ve semantik açıdan irdelenmiş, sonuç kısmında ise Atelier Populaire ve ODTÜ Devrimci Afiş Atölyesi afişlerinin farklılıkları ve benzerlikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, social movements have always existed, albeit in different forms according to the period and conditions they were in. While various ideologies emerged in line with the demands for personal rights and freedom, there were also opposing ideologies as a result of the relationship between the oppressor and the oppressed. With the great depression and destruction caused by the Second World War, various social movements emerged. After 1945, there were the dominant bipolar system in the world (USA and USSR) and the surrounding countries acting according to the political interests of these two powers. As a result of the reactions against the policies of the USA and the USSR, the accompanying economic crisis and the pressure environment created by the dictatorships, 68 movements in many countries in the world emerged. 68 movements differ in the specific conditions of each country. It had great effects especially in France and Turkey, which ignited the fuse of 68. In this study, while the 1968 movements broke out in the world, the factors that were effective in the emergence of these movements, the youth revolts in France and Turkey, and the visual productions of two poster workshops established in the light of social movements were examined. Poster designs were analyzed syntactically and semantically, and in the conclusion, the differences and similarities of Atelier Populaire and METU Revolutionary Poster Workshop posters were evaluated.