Türkiye'de siyaset ve siyasal düşünceler -sosyal demokrasi-
Politics and political thought in Turkey -cocial democracy-
  1. Tez No: 72193
  2. Yazar: İBRAHİM ALBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TAŞDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
SUNU Bu çalışma, Türkiye'de siyaset ve siyasal düşünceleri şekillendiren gelişmeleri, sosyal demokrasi özelinde incelemek amacındadır. Osmanlı imparatorluğundan devralınan siyasal yapılanma ve kültür, Türkiye'yi de karakterize etmektedir. Devlet ve bir anlamda merkez tüm gelişmeleri yönetmiş ve kontrol etme iradesini güçlü tutma eğiliminden vazgeçmemiştir. Türkiye'nin çağdaşlaşma projesi yani devrimlerini yerleştirme ve koruma politikası bu eğilimin yeniden üretilmesine vesile olmuştur. Çözülmekte olan bir imparatorluk sürecinde, devletin/siyasetin bekaası toplumun bütün kesimlerince öncelikle ve belirleyici bir kapsam dahilinde ele alınacaktır. Fakat böylesi bir tecrübe ve Türkiye sürekliliği, demokrasinin referansların toplumda aranması ve çoklaştınlması bağlamında, birçok bunalıma yol açacaktır. Bu sürece eşlik eden politikanın, devletin iktisadi rolünden faydalanmak üzerine kurulması ve en az bunun kadar belirleyici olan devleti merkez alarak ideolojiler biçimlendirmek“seçimlerimizin”ve“müdahalelerimizin”bütün meşruiyetini temin etmiş ve etmektedir. Demokrasi referansların toplumda aranması ve çoklaştınlması, daha doğru bir ifade ile toplumun tercihte bulunabilmesi demektir. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisinin tarihi çok önemlidir. Tek-parti'den ortanın solunda (Sosyal Demokrasi !) bir konuma gelmesi Türkiye siyasal tarihinin en önemli gelişmelerini oluşturduğu gibi, aynı zamanda bu gelebilme kesitleri ideolojik söylemin iktisadi ve toplumsal unsurlarla olan çift yönlü ilişkisini çözümleme ve izah etmemize alan açmaktadır. Ekonomik gelişmelerin toplumda ortaya çıkardıkları ve sonuçlarının siyasallaşması ideolojik tutumların ve yapısal değişikliklerin ekonomiyle olan ilişkisine açıklık getirmektedir. IIIGünümüzde, siyasal partilerin üzerlerine düşen rolü yerine getiremediklerinden bahsedilmektedir. Siyasal yapılanmanın ve yapıların toplumsal gelişmeye ayak uyduramadığı ve bunun sebebi olarak da siyasal partiler gösterilmektedir. Partilerin sahip oldukları ideolojik donanımlar bu sebeplerin başmda gelmektedir. Cumhuriyet Halk Partisinde 1965 sonrasında yaşanan değişim, tarihsel işlevini yitirmekte olan ve yeni bir kimlik arayan bir siyasal parti ile sanayi kapitalizm evresine giren ve köklü bir biçimde değişen bir toplumda ortaya çıkan yeni sınıf dengeleri ve yeni toplumsal sınıflar içindeki arayışlar arasında bir buluşmanın ürünü olmuştur. Kitlesini arayan bir parti ile siyasal ifadesini arayan yeni bir toplumsal durum arasındaki çabadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, political parties and ideologies live in a“crisis of identity”. Dominant and marjinal political thoughts and movements of past and today have not been able to overcome this crisis due to various reasons. One of them, the economic structure has come out to be a hybrid form with precapitalist and capitalist characteristics. Capitalist transformation has not been completed, although the country in question has long been a member of the world capitalist system, and always as an independent state. In the western, process of capitalist classes had historically played important roles. The Ottoman-Turkish case is significantly different. That is a long story, but the most striking difference lies in the role of the state. And it seems as though the function of economic, social, and political transformation has been relegated to the state. For this reason in Turkey the actors on the transformations scene and the transformation of the scene itself, the episodes and acts of the play should be examined. -The influence of political developments on the economic structure with special reference to the economic role of state. -Living conditions as indicators of the economic influences of social transformation. -Influences of cultural evaluation on the economy and politics, especially through language, religion and education Evidence suggest that due to highly complex and dynamic characteristics, the social structure in Turkey can not be easily analyzed.Official and civil bureaucrats and intellectuals have more power and influence than rest of society over the political power. Within the context of this study, political structure, economic development and culture in Turkey have been determined and basic characteristics of social democracy as political ideology and party, have been argued view point of political science and sociology. İt is an effort between a party that was looking for its masses and a new social class that was looking for political explanation. The transformation that CHP underwent to after 1965 is a product of intersection of a political party was loosing its historical function and searching for a new identity and longing inside the new social classes which entered into industrial capitalism with a radically changing society. vi