Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi sahil şeridinin yaya bölgeleri planlama ve tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Tekirdağ Süleymanpaşa district coastli̇ne in terms of pedestrian areas planning and desing principles
- Tez No: 721936
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kıyı alanları, sahip oldukları doğal, sosyo-kültürel ve ekonomik potansiyellerlegünümüzde en çok tercih edilen alanlar arasındadır.Bu tercih edilmenin bir sonucu olarakgeçmişten günümüze yoğun kullanımların merkezi haline gelmiştir. Nüfusun hızla artması,özellikle başta yayalar olmak üzere tüm toplumun kıyı alanlarından yararlanma imkanınınolması, kıyıların önemini zamanla daha da arttırmış bununla birlikte kıyılar zamanla zarargörmeye ve yanlış planlanma ile karşı karşıya kalmaya başlamıştır.Bu çalışma kapsamında“yaya”,“yayalaştırma”,“yaya bölgesi”,“yaya yolu”, ''kıyı'' ve ''kıyısal alan'' kavramlarıincelenerek, kıyı şeritlerinin kent içindeki önemivurgulanmış, yaya bölgelerinin tarihselsüreçlerine, planlama ilkelerine değinilmiş, Dünya'da ve Türkiye' de başarılı olmuşyayalaştırma yaklaşımları incelenerek örnekler verilmiştir. Çalışma alanı olarak20 kmuzunluğundakiTekirdağ sahil şeridi seçilmiştir. Gözlem, analiz ve değerlendirme yöntemi ileTekirdağ Sahil Şeridi'nin mevcut durumubelirlenmiştir.Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi sahilşeridinin bütüncül olarak değerlendirilmesi ve yayalara kesintisiz bir şekilde rekreasyonelaktivite olanağı sunabilmesi amacı ile alana ilişkin sorunlar belirlenmiş, ve çözüme yönelikçeşitli öneriler geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesi sahilşeridinin mevcut durumu genel olarak ele alındığında2mahallede bulunan kullanımlar yoğun, diğer 5 mahalledeyer alan kullanımlar mevsimsel yoğunluk göstermektedir. Bunun başlıcasebepleri kentlileri bu mahallelerde bulunan sahil şeritlerineyönlendirecek iklimdeğişikliklerine uygun farklı rekreasyonel çeşitliliğin olmamasıdır.Bununla birlikte birçok yerde geçişe izinveren,bütüncül bir kıyı şeridi olmaması olduğu sonucuna varılmıştır. Kıyı tiplerinin, alankullanımlarının, kullanım yoğunluğunun, yapısal ve bitkisel yeterliliklerinin sahil şeridininmerkeze olan mesafesine, doğal yapıya ve ihtiyaçlara göre değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal areas are among the most preferred areas with their natural, socio-cultural and economic potentials. As a result of this preference, it has been become the center of intensive use from past to present. The rapid increase in the population, the fact that the whole society, especially pedestrians, being have the opportunity to use the coastal areas, increased the importance of the coasts even more over time however, the coast has started to suffer damage and face incorrect planning over time. In this study, the concepts of“pedestrian”,“pedestrianization”,“pedestrian zone”,“pedestrian zone”,“coast”and“coastal area”were examined, the importance of coastlines in the city was emphasized, historical processes of pedestrian zones, planning principles were mentioned, successful pedestrianization approaches in the world and in Turkey were examined and examples were given. The pedestrian zone of the Tekirdağ coastline with a length of 20 km has been selected as the study area. The current situation of Tekirdağ Coastline was determined by observation, analysis and evaluation method. In order to evaluate the coastline of Tekirdağ Süleymanpaşa district in a holistic manner and to offer uninterrupted recreational activities to pedestrians, problems related to the area have been identified and various suggestions have been developed for problems As a result of the research, when the current situation of the coastline of Tekirdağ Süleymanpaşa District is considered in general, use of 2 neighborhoods are intense, but use of other 5 neighborhoods show seasonal intensity.It has been concluded that the main reasons for these are the lack of different recreational diversity suitable for different climates that will direct the citizens to the coastlines in these neighborhoods and the lack of a holistic coastline that allows passage in many places.It has been determined that coastal types, area uses, usage density, structural and vegetative qualifications vary according to the distance of the coastline to the center, natural structure and needs.