Thermochemical modelling and directed energy deposition of copper-nickel functionally gradient materials
Yönlendirilmiş enerji birikimi ile bakır-nikel fonksiyonel gradyan malzeme üretimi ve termokimyasal modellemesi
- Tez No: 721935
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda metal alaşımları ve kompozit malzemelerdeki ilerlemeler, yapıdaki bileşenlerin ve homojen özelliklerini iyileştirmiştir, ancak havacılık, savunma ve nükleer endüstrilerdeki bazı kritik uygulamalarda, farklı konumlarda farklı işlevselliklere ve malzeme özelliklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun başlıca nedeni iki malzemenin bir araya geldiğinde sahip olduğu yüksek ısı iletimi, aşınma dayanımı, korozyon ve oksidasyon dayanımı özellikleridir. Ancak bu tür yapıların üretilmesi bazı zorluklar içermektedir. Günümüzde geleneksel imalat yöntemleriyle çoklu malzeme yapıları üretimi mümkün olsa da, yapı içinde bulunan farklı malzemelerin birbirine göre farklılıkları ve geleneksel imalat yöntemlerinin getirdiği proses kontrol kısıtlamaları nedenleriyle bir çok başarısız son ürün elde edilmektedir. Son zamanlarda, eklemeli imalat (AM) üretim proses parametrelerinin kontrolü ve ileri teknoloji sistemler için fonksiyonel gradyan malzeme üretimi (FGM) kapabilitesiyle umut vadeden bir imalat yöntemi olarak görülmektedir. Bu nedenlerden yola çıkarak, bu çalışma kapsamında, yönlendirilmiş enerji birikimi (DED) eklemeli imalat yöntemi kullanılarak CuSn10-In718 fonksiyonel gradyan malzeme üretim prosesinin geliştirilmesi ve proses parametreleriyle mikroyapı özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, DED tekniği ile üretilen FGM yapısının üretim koşullarını belirlemek için termokimyasal bir hesaplama modellemesi kullanılmıştır. Mikroyapı ve element kompozisyonu incelemeleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM), geri saçılmış elektron kırınımı (BSE), x-ışınları kırınımölçeri (XRD) ve enerji dağılımlı izgeölçümü (EDS) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, advances in metal alloys and composite materials have improved the properties of constituent Materials and their homogenous properties throughout the structures. However, in certain critical applications in aerospace, military and nuclear industries, different functionalities and material properties are needed at different locations of the part. Multi-material structurers can provide massive heat conduction, wear resistance, corrosion and oxidation resistance properties provide by these several materials together. However, manufacturing such structures is still challenging. Although, traditional manufacturing methods are already used to produce multi-material structures, components often fail because of the dissimilarity between the different materials and not being able to control the material gradient and composition. Recently, additive manufacturing (AM) was recognized as a promising technique to control the manufacturing process and fabricate functionally graded materials (FGM). Because of that, In this research, development of a CuSn10-In718 functionally gradient material by using directed energy deposition (DED) additive manufacturing process is investigated. The relation between process parameters and their corresponding material properties are analyzed for obtaining optimum process parameters. Furthermore, a thermochemical computational modeling was used to determine the viability of the FGM structure fabricated by DED technique. Microstructural and elemental composition investigation has been done by using scanning electron microscopy (SEM), back scattered electron detector (BSE), x-ray diffractometer (XRD) and energy dispersive spectroscopy (EDS).