Hentbolculara uygulanan direnç lastiği egzersizlerinin anaerobik güç ve atış performansı üzerine etkisi
The effect of resistance band training on shooting performance and anaerobic power in handball players
  1. Tez No: 721967
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR UÇARER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Direnç lastiği ile yapılan kuvvet antrenmanları son yıllarda çok fazla tercih edilmiştir. Birçok branşta direnç lastiği ile yapılan kuvvet antrenmanlarının performansa olan etkileri ortaya çıkmıştır. Buradan hareketle bu çalışmamızın amacı hentbolculara uygulanan direnç lastiği egzersizlerinin anaerobik güç ve atış performansına etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel yöntem uygulanmıştır. Çalışma grubu 6 kontrol grubu 6 deney olmak üzere 12 sporcudan (21,67±0,52- 21,83±0,75 yıl) oluşmaktadır. Sporcuların haftada 3 günlük hentbol antrenmanlarından sonra 20 dakika direnç lastiği antrenmanı yapmaları sağlanmıştır. Sporcuların ön testi alınıp 8 haftalık direnç lastiği çalışmasından sonra son testleri alınmıştır. Ölçümler Wingate anaerobik güç testi ve özel olarak hentbol kalesinde hazırlanan atış testi ile alınmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği Shapiro-Wilk testi ile tespit edildikten sonra deney ve kontrol gruplarının ön test ve son testlerinin karşılaştırılması için Paired Sample t testi kullanılmıştır. Grupların ön ve son test arasındaki farklarının gruplar arasındaki karşılaştırılması için ise Independent Sample t testi kullanılmıştır. Veriler ortalama, standart sapma ve standart hata olarak sunulup p0.05). Grupların ön test son test ortalamalarının birbirleri ile karşılaştırılması ile yapılan analizde ise anaerobik güç parametrelerinden min.
Özet (Çeviri)
Strength training with resistance bands has become a popular choice in recent years. The effects of strength training with resistance bands on performance have been investigated in many branches. Therefore, the aim of this study is to examine the effect of resistance band exercises applied to handball players on anaerobic power and shooting performance. Experimental method was used in the research. The study group consists of 12 athletes (21.67±0.52- 21.83±0.75 years), 6 of which are control groups and 6 experimental. Athletes were provided with resistance training for 20 minutes 3 days per week after handball training. The pre-test of the athletes was taken and their final tests were taken after 8 weeks of resistance band training. Measurements were taken with the Wingate anaerobic power test and the shooting test specially prepared in the handball goal. SPSS 20.0 package program was used for the analysis of the data obtained from the study. After determining normality test with the Shapiro-Wilk, Paired Sample t-test was used to compare the pre-test and post-tests of the experimental and control groups. Independent Sample t-test was used to compare the differences between the groups in the pre-test and post-test. The data were presented as mean, standard deviation and standard error and analyzed at p0.05). In the analysis made by comparing the pre-test post-test averages of the groups with each other, significant differences was detected in the min.