Sporcuların psikolojik ihtiyaçları
- Tez No: 12424
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR KILIÇÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu araştırmada, değişik spor dallarındaki erkek sporcularla psikolojik ihtiyaçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Milli sporcularla sporcu olmayanların, takısı sporcularıyla bireysel sporcularla, değişik spor dallarındaki sporcularla psikolojik ihtiyaçları olmak ezere uç grup densace test edilmiştir. Bu araştırmanın örn eklemi, 18-23 yaşlar arasında bulunan 95 adili sporcu lie 104 sporcu olmayan toplası 199 üniversite öğrencisinden oluşmuştur. örneklem grubunu oluşturan öğrenciler©“Edwards Kişîsel Tercin Eavsateri”uygulamamış ve milli sporcularla sporcu olmayanların ve takım sporcularıyla bireysel sporcularla karşılaştırılmasında bağımsız örneklem grupları için uygulanan t testi kullanılmıştır. Değişik spor dallarındaki sporcularla ilgili hipotez, varyans analizi ile test edilmiş ve F değerinin öaessii olması durumlarında, gruplar arasındaki önemli farklılıklarla kaynağını bulmak için Schefîe" Testi uygulanmıştır. Dönenceler ©e =.03 düzeyinde test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir: 1- Milli sporcularla sporcu olmayanlar, psikolojik İhtiyaçlar yon tinden karşılaştırıldıklarında milli sporcularla karşı cinsle ilişkiler ihtiyacının sporcu olmayanlardan, sporcu olmayanların düzen Te kendini suçlama ihtiyaçlarıma milli sporculardan daha yüksek olduğu bulunmuşturr. Z- Takım sporcularıyla bireysel sporcular, psikolojik ihtiyaçlar yönünden karşılaştırıldıklarında takım sporcularında gösteriş to saldırganlık ihtiyaçlarının bireysel sporculardan, bireysel sporcularla uyarlık ve kendini suçlama ihtiyaçlarınla takım sporcularından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Mİ3- Değişik spor dallarındaki sporcular, psikolojik ihtiyaçlar yönünden karşılaştırıldıklarında hentbolcuların duygulan salama ihtiyacının basketbolculardan; hentbolcuların, voleybolcuların ve atletlerin dayanıklılık ihtiyacınla basketbolculardan irs basketbolcuların saldırganlık ihtiyacının atletlerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu araştırmanla bulguları, sporda tikeyi temsil edecek doseyd© ®îd® ©diten başarı üs bazı kişilik özellikleri arasında ilişki olduğunu y© bu ilişkinin spor dallarına da bağlı olarak değişebileceğini ortaya koymuştur. Be bulgular ışığında, sporcularla başarısına katkıda bulunmaya yönelik olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
SSlIlLâBY la this research, it kas been tried to investigate psychological &®&&s of mal© sportsmea participating la various branches of sports. Tare© groups of hypotheses have beea tested: psychological needs of aalioaa! sportsmen versus aoa- sportsmea, teajsa sportsmen versus individual sportsmen and also sportsmea participating ia various branches of sports. Th© sample of this research has been carried out total Î99 university students, who are 93 aatioaai sportsmen aad 104 aoa-sportsmen ag ed between İS-25. Th©“Edwards Personal Preference Schedule”was adz&i&isixated to obtain data aad to compare aatioaai sportsmen with non-sportsmen and team sportsmen with individual sportssxen the t test for independent sample groups, was used. The hypothesis related with sportsmen participatiag ia various branches of sports was tested by using analysis of variance. The Scheffe-Method was employed to locate th® source of the significant differences between groups whea significant. F-ratios obtained. To test the significance of the satitisticai results « level tos utilized as.05. The findings of the research can be summarized as follows: 1- When compared psychological needs of aatioaai sportsmen with aon- sportsmea, it has beea found that heterosesuaiite needs of aatioaai sportsmen is higher than the aoa-sportsmea, order aad abasement aeeds of aos-sportsaen are higher than the aatioaai sportsmen. 2- ¥hea compared psychological needs. of team sportssea -with. Individual sportsmea, it has beea found that exhibition aad aggression aeeds of team ¥sportsmen are higher than the individual sportsmen and deference and abasement needs of individual sportsmen are higher than the team, sportsman. 3- When compared psychological needs of sportsmen participating ia various branches of sports, it has been found taht intraception needs of handball players is higher than the basketball players, endurance needs of handball and voleyball players and athletes is higher than the basketball players and ag gressioa needs of basketball players is higher than athletes. The findings of this research indicate that there is a relationship between the level of the sportive achievement "which is adequate to represent the country ia International competitions and some personality traits: moreover the results have also indicated that this relationship may change according to various branches of sports. In the light of these findings, various suggestions which contribute to the achievement of sportsmen are offered. vi