Genç bireylerin izlediği filmlerin yalnızlık düzeyine etkisi
The effect of movies watched by young people on loneliness level
  1. Tez No: 721990
  2. Yazar: ŞAFAK ÇANAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma genç bireylerin izlediği filmlerin yalnızlık düzeyine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma“Genç Bireylerin İzlediği Filmlerin Yalnızlık Düzeyine Etkisi”amacıyla 21 ile 25 yaş aralığında olan 15 gönüllü Ege üniversitesi öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni; yalnızlık ölçeği puan ortalaması, bağımsız değişkeni:“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Yalnızlık ve Kendi Başınalık Anket Formu”,“Her”(Spike Jonze, 2014) filmi,“Into The Wild”(Sean Penn, 2007) filmi,“Cast Away”(Robert Zemeckis, 2001) filmi oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan gençlerin yaşları 21 ile 24 arasında değişmekle birlikte yaş ortalaması 22,53 ± 0,834 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %66,7'si kadındır. Katılımcıların %40'ı hemşirelik, %13,3'ü tıp, %13,3'ü uluslararası ilişkiler, %13,3'ü matematik, %6,7'si biyomühendislik, %6,7'si işletme ve %6,7'si iktisat bölümünde eğitim görmektedir. Katılımcıların yalnızlık duygusu ile başa çıkma düzeyi puan ortalaması 2,43 ± 1,22 olarak saptanmıştır. Katılımcıların sosyal etkileşim düzeyi puan ortalaması 2,93 ± 1,94 olarak belirlemiştir. Katılımcıların yaşam kalitesi düzeyi puan ortalaması 2,79 ± 1,52 olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların ruhsal iyi oluş puan ortalaması 2,64 ± 1,27 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of movies watched by young people on loneliness level. The research was conducted with 15 volunteer Ege University students december the ages of 21 and 25 in order to“influence the loneliness level of the films watched by young people”. The dependent variable of the study is the average score of the loneliness scale, independent variable:“Introductory Information Form”,“Loneliness and Loneliness Questionnaire Form”,“Her”(Spike Jonze, 2014) movie,“Into The Wild”(Sean Penn, 2007)movie,“Cast Away”(Robert Zemeckis, 2001) movie. The average age of the young people in the study ranged from 21 to 24 years, but the average age was found to be 22.53 ± 0.834. Decadal age of the young people in the study was found to be 22.53 ± 0.834 years. 66.7% of the participants are women. 40% of the participants are studying in the department of nursing, 13.3% in medicine, 13.3% in international relations, 13.3% in mathematics, 6.7% in bioengineering, 6.7% in business and 6.7% in economics. The mean score of the participants' level of coping with the feeling of loneliness was found to be 2.43 ± 1.22. The mean score of the participants' level of social interaction was determined as 2.93 ± 1.94. The mean score of the participants' quality of life was found to be 2.79 ± 1.52. The mean score of the participants' mental well-being was found to be 2.64 ± 1.27.