Besleme dönemlerine göre düşük enerji içerikli rasyonlarla beslemenin broyler piliçlerde performans ve karkas özelliklerine etkisi
Effects of reduced dietary energy levels and feeding periods interaction on growth performance and carcass traits of broiler chickens
  1. Tez No: 721992
  2. Yazar: ÖZGE PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, broyler piliçlerde yem enerji içeriğinin besleme dönemlerine göre azaltılmasının performans ve karkas özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada toplam 10640 adet Ross 308 broyler civciv, her bir grup 8 alt gruptan oluşacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. 2 farklı yem enerji düzeyinin (%1.5-% 3 düşük enerji), 3 farklı besleme döneminde (başlatma, başlatma-büyütme ve başlatma-büyütme-bitirme) uygulanması ile oluşturulan 6 farklı grup 2x3 faktöriyel düzende Ross besleme önerileri doğrultusunda beslenen kontrol rasyonu ile de karşılaştırılarak rasyon enerjisi ve besleme dönemimin etkileri toplam 7 grupta test edilmiştir. Araştırmada büyütme döneminde %1.5 ve % 3.0 düşük enerjili rasyonlarla beslenen piliçlerin kontrole göre daha yüksek canlı ağırlık ve yem tüketimine sahip oldukları, ancak yemden yararlanmanın bu gruplarda azaldığı bulunmuştur (P0.05). Araştırmada nihai performans parametreleri yönünden %1.5 ve %3.0 düşük enerji ile beslenen piliçlerin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranlarında kontrol grubuna benzer performans elde edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out to examine the effects of reducing feed energy content according to feeding periods on performance and carcass characteristics in broiler chickens. In the study, a total of 10640 Ross 308 broiler chicks were randomly distributed, each group consisting of 8 subgroups. 6 different groups formed by the application of 2 different feed energy levels (1.5% and 3% low energy) in 3 different feeding periods (starter, grower, finisher) and control ration fed in 2x3 factorial order in accordance with Ross feeding recommendations. The effects of ration energy and feeding period were tested in 7 groups. In the study, it was found that the broilers fed with 1.5% and 3.0% low-energy rations during the grower period had higher body weight and feed consumption compared to the control, but feed efficiency decreased in these groups (P0.05). In the study, in terms of final performance parameters, similar performance was obtained to the control group in terms of body weight, live weight gain, feed consumption and feed conversion rates of broilers fed with 1.5% and 3.0% low energy (P>0.05). Feeding with 1.5% and 3.0% low energy also significantly reduced live chicken production feed cost (P0.05). When the data obtained at the end of the experiment are evaluated in general; It has been concluded that feeding today's Ross broiler chickens with low-energy rations up to 3% is possible without negative effect in growth and development, and these results can be evaluated in reducing raw material selection and feed cost.