İvmeölçer hata parametrelerinin analizi, kalibrasyonu ve modellenmesi
Analysis, calibration and modeling of error parameters of accelerometer
- Tez No: 722004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ataletsel seyrüsefer sistemi (ASS), seyrüsefer denklemleri ve ataletsel ölçüm birimi (AÖB) çıktılarını kullanarak entegre edildiği aracın konum, hız ve yönelimini belirlemektedir. Ataletsel Ölçüm Birimi gerekli çıktıları (üç eksende ivme ve dönü) sağlayabilmek için ataletsel sensörleri kullanmaktadır. Bu tez çalışmasında ataletsel sensörlerden bir tanesi olan ivmeölçer performans ve hata parametrelerinin elde edilmesi için kalibrasyon testleri ve modelleme çalışmaları yapılarak performans ve hata parametrelerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Hata parametrelerinin belirlenmesi için çok konumlu statik test ve Allan Varyans testi gerçekleştirilmiştir. Farklı konum sayılarında yapılan testler ile hata parametrelerinin elde edilmesinde konum sayısının etkisi gözlemlenmiş, farklı hata modelleri kullanılarak yapılan modelleme çalışması ile model parametre sayısının ivmeölçer performansına etkileri elde edilmiştir. İki farklı (Kuvars ve MEMS) tür ivmeölçer için farklı yöntemler ile elde edilen hata parametreleri karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Bunlara ek olarak, ivmeölçer performansını artırmak için sıcaklığa bağlı kalibrasyon çalışması yapılarak sensör hatalarının sıcaklığa bağlı değişiminin minimize edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The inertial navigation system (INS) determines the position, the speed and direction of the vehicle in which it is integrated using navigation equations and Inertial Measurement Unit (IMU) outputs. Inertial Measurement Unit uses inertial sensors to provide the required outputs (acceleration and rotation in three axes). In this thesis, it is aimed to improve the performance and error parameters by performing calibration tests and modeling studies in order to obtain the performance and error parameters of the accelerometer, which is one of the inertial sensors. Multi-position static test and Allan Variance test were performed to determine the error parameters. The effect of the number of positions in obtaining the error parameters was observed with the tests performed at different position numbers, and the effects of the model parameter number on the accelerometer performance were obtained with the modeling study using different error models. Error parameters obtained by different methods for two different types (Quartz and MEMS) of accelerometers are compared and interpreted. In addition, temperature-dependent calibration work was carried out to increase the accelerometer performance, thus minimizing the temperature-dependent variation of sensor errors.