Birinci basamak hekimlerinin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanıma durumu
The status of primary care physicians recognizing the signs and risks of child abuse and neglect
  1. Tez No: 722005
  2. Yazar: BİLAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Birinci Basamak Hekimlerinin Çocuk İstismarı Ve İhmalinin Belirti Ve Risklerini Tanıma Durumu Giriş: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çocuk istismarını“Yetişkin biri kanalıyla kasıtlı veya kasıtsız olarak gerçekleşen ve çocuğun sağlığını, fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimini kötü etki eden davranışlar”olarak tanımlamaktadır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekliliği sebebiyle çocuğa istismar ve ihmali tanıma ve riski değerlendirmede birinci basamak hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarına büyük görev düşmektedir. Çalışmamızda birinci basamak hekimlerinin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanıma durumunu, konu ile ilgili bilgi düzeylerini ve bunların sosyodemografik verilerle olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel olan çalışmamız, basit rastgele yöntemle yedi coğrafi bölgeden seçilen yedi ilimizdeki, aile hekimleri, aile hekimliği asistanları ve aile hekimliği uzmanlarını kapsamaktadır. Ağustos 2020 ile Aralık 2020 arasında, demografik özellikler ve çocuk istismarı ile ilgili eğitim ve mesleki tecrübelere ilişkin soruların yer aldığı“Bilgi Formu”ile "Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek Formu'' online olarak uygulanmıştır. Bulgular: Hekimlerin 145'i (%63,9) mezuniyet öncesi, 80'i (%35,2) mezuniyet sonrası çocuk istismarı ve ihmali konusunda eğitim almıştır.
Özet (Çeviri)
The Status of Primary Care Physicians Recognizing the Signs and Risks of Child Abuse and Neglect Introduction: The World Health Organization (WHO) defines child abuse as“behaviors that occur intentionally or unintentionally through an adult and that adversely affect the child's health, physical, psychological and social development”. Due to the continuity of primary health care services, primary care physicians and other employees have a great role in recognizing child abuse and neglect and assessing the risk. In our study, it was aimed to evaluate primary care physicians' recognition of the symptoms and risks of child abuse and neglect, their level of knowledge about the subject, and their relationship with sociodemographic data. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study includes family physicians, family medicine residents and family medicine specialists in seven provinces selected from seven geographical regions by simple random method. Between July 2020 and December 2020, the“Information Form”, which includes questions about demographic characteristics and education and professional experience related to child abuse, and the“Scale Form for Diagnosing the Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect”were applied online. Results: 145 (63.9%) of the physicians received training on child abuse and neglect before graduation and 80 (35.2%) after graduation.