The effect of road safety advertisements on speeding behavior over time: A simulator study
Yol güvenliği reklamlarının hız yapma davranışına zaman içinde olan etkisi: Bir simülatör çalışması
  1. Tez No: 722003
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Reklamcılık, Trafik, Psychology, Advertising, Traffic
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Trafikte ölüm ve yaralanmaları engellemek adına alınacak tedbirler trafik güvenliği açısından önem teşkil etmektedir. Trafik güvenliği söz konusu olduğunda ise, insan hatası kavramı önemlidir. Bu yüzden çeşitli organizasyonlar ve karar vericiler çeşitli yöntemlerle riskli sürücü davranışlarının önüne geçmeye çalışmaktadırlar. Farkındalık ve davranış değişikliği yaratmak adına en sık kullanılan yöntemlerden biri de trafik güvenliği ile ilgili videolardır. Bu çalışma, yolda yapılan en tehlikeli ihlallerden biri olan hız yapma davranışına odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, farklı içeriklere sahip (korku, üzücü duygu ve olgusal bilgiler) hız karşıtı reklamların genç sürücülerin hız yapma davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 18 ile 26 yaş (Ort. = 22.81, SS = 1.80) arasında toplam 124 sürücü (84 erkek, 40 kadın) katılmıştır. Katılımcılar, demografik form ve Sürücü Davranışları Ölçeği'nden oluşan bir anket formunu doldurup simülatör senaryosu sürmüşlerdir. Videoların kısa ve uzun süreli etkilerini gözlemlemek amacıyla ölçümler temel düzey ve manipülasyondan sonraki iki takip seviyesi olmak üzere üç kez alınmıştır. Bulgular, sürücülerin ortalama hızlarının videoyu izledikten hemen sonra düştüğü ve iki hafta sonraki ölçümlerde en yüksek seviyeye ulaştığı genel bir örüntüyü ortaya çıkarmıştır. Bunun tersine sürücüler, manipülasyondan hemen sonra temel ölçümlerine göre daha sık hız ihlalleri bildirmişlerdir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır. Sosyal medya kampanyaları tutum ve davranış üzerinde etkili olabileceğinden, sonuçlar trafik güvenliği hakkında daha etkili farkındalık videoları oluşturmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Countermeasures to prevent death and injury in traffic are important for traffic safety. Human error is a critical component associated with road traffic accidents. Therefore, various organizations and decision-makers are trying to prevent risky behaviors via different methods. One of the most used methods of raising awareness and creating behavioral change is traffic safety campaign videos. The focus of the present study is speeding, which is one of the most dangerous violations on the road. The study aimed to investigate the effect of anti-speeding advertisements with different contents (fear, sad emotion, and factual information) on young drivers' speeding behavior. A total of 124 drivers (84 males, 40 females) aged between 18 to 26 (M = 22.81, SD = 1.80) participated in the study. Participants completed a questionnaire package including a demographic form, Driver Behavior Questionnaire, and drove the simulator scenario. The measurements were taken three times as baseline level and two follow-up levels to observe short and long time effects of the videos. According to the results, a general pattern was observed that the average speed of the drivers decreased immediately post-exposure, and it was measured as the highest after two weeks. On the contrary, drivers reported more frequent speed violations right after the manipulation than their baseline measurements. Significant time-dependent differences were observed in the emotional groups. Results were discussed in the context of related literature. Since social media campaigns may affect behaviors and attitudes, the results can help make more effective awareness videos about traffic safety.