Kentsel yaşam kalitesinin Alanya'daki yerleşik yabancılar üzerinden irdelenmesi
Examination of urban life quality by resident foreigners in Alanya
  1. Tez No: 722058
  2. Yazar: EBRU KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüz koşullarında kentler nüfus artışları ve kontrolsüz büyümeler sonucunda birçok problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Kentte yaşanan fiziksel, ekonomik ve çevresel tahribatlar kentsel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu problemden hareketle bu çalışmada, kentsel yaşam kalitesi fiziksel, ekonomik ve çevresel kriterler üzerinden değerlendirilerek, Alanya'daki yerleşik yabancıların ihtiyaçlarının hangi boyutta karşılandığının tespit edilmesi ve elde edilen sonuçlara göre çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Kentsel yaşam kalitesi ölçeğine ilişkin yapılan faktör analizi sonucunda olanaklar ve hizmetler, çevresel faktörler, sosyal yönler, insanların kişisel durumu ve güvenlik olmak üzere beş boyut belirlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, yerleşik yabancıların Alanya'da kentsel yaşam kalitesine ilişkin katılımlarının ortalamaları genel olarak algılarının olumlu yönünde olduğunu ve Alanya'daki kentsel yaşamdan memnun olduğunu göstermektedir. Memnuniyet algısı sıralamasında özellikle güvenlik vurgusunun olması araştırmanın dikkat çekici sonuçlarındandır. T-testi ve ANOVA sonucunda elde edilen bulgulara göre ise, eğitim durumuna, emeklilik durumuna ve uyruğa göre kentsel yaşam kalitesinin sadece olanaklar ve hizmetler boyutuna ilişkin yerleşik yabancıların algılarının anlamlı bir farklılık gösterdiği; yaş gruplarına göre kentsel yaşam kalitesinin olanaklar ve hizmetler, çevresel faktörler boyutuna ilişkin yerleşik yabancıların algılarının anlamlı bir farklılık gösterdiği; Alanya'da yaşanılan süreye göre kentsel yaşam kalitesinin çevresel faktörler, sosyal yönler ve insanların kişisel durumu boyutlarına ilişkin yerleşik yabancıların algılarının anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öte yandan cinsiyete, medeni duruma ve çalışma durumuna göre kentsel yaşam kalitesinin boyutlarına ilişkin yerleşik yabancıların algılarının anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, araştırmada öncelikle kentsel yaşam kalitesi ile ilgili literatür taraması yapılarak kavramsal çerçeve oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, cities are faced with many problems as a result of population increases and uncontrolled growth. Physical, economic and environmental destructions in the city negatively affect the quality of urban life. Based on this problem, in this study, it is aimed to determine the extent to which the needs of resident foreigners in Alanya are met by evaluating the quality of urban life through physical, economic and environmental criteria and to offer solutions according to the results obtained. As a result of the factor analysis of the quality of urban life scale, five dimensions were determined: facilities and services, environmental factors, social aspects, personal situation of people and security. When the research findings are examined, the average of the participation of the resident foreigners on the quality of urban life in Alanya shows that their perceptions are generally positive and they are satisfied with the city life in Alanya. It is one of the remarkable results of the research that there is an emphasis on security in the ranking of satisfaction perception. According to the findings obtained as a result of the T-test and ANOVA, there is a significant difference in the perceptions of resident foreigners regarding only the facilities and services dimension of the quality of urban life according to education level, retirement status and nationality; According to age groups, there is a significant difference in the perceptions of resident foreigners regarding facilities and services, and environmental factors dimensions of the quality of urban life. It has been determined that the perceptions of resident foreigners regarding the environmental factors, social aspects and personal status of people of the quality of urban life show a significant difference according to the time lived in Alanya. On the other hand, it was determined that the perceptions of resident foreigners regarding the dimensions of the quality of urban life did not show a significant difference according to gender, marital status and working status.