Development and scaling up of downstream purification processes of a therapeutic monoclonal antibody
Terapötik bir monoklonal antikorun alt akım saflaştırma proseslerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütülmesi
- Tez No: 722057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Biyofarmasötik alanı, ilaçların geliştirilmesinde biyoteknoloji ilkelerinin uygulandığı ve gittikçe büyüyen bir alandır. Terapötik kullanım için monoklonal antikorlar sürekli olarak onaylanmakta ve talepleri istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Monoklonal antikorlar için yüksek verimli, sağlam üretim süreçlerinin hızlı gelişimi, biyofarmasötik alanındaki en önemli konulardan biridir. Geliştirilen prosesler, ticari ürünlerin yanı sıra klinik materyallerin üretimi için de gereklidir. Saflaştırma prosesinin optimize edilerek safsızlıkların hastalarda kullanım için uygun seviyeye indirilmesi ve ticari üretim için onay alınması gerekmektedir. Kromatografi, monoklonal antikorların üretiminde yüksek verim ve yüksek saflık sağlayan, kritik ve yaygın olarak kullanılan bir ayırma teknolojisidir. Monoklonal antikor üretimi, genellikle yakalama ve cilalama adımlarını içeren üç aşamalı bir kromatografik saflaştırma platformuna sahiptir. Yüksek özgüllüğe sahip monoklonal antikoru saflaştırmak için kromatografik parametrelerin geliştirilmesi önemlidir. Monoklonal antikorların bireysel özellikleri nedeniyle, geliştirme parametreleri değiştirilebilir ve bunların üretim prosesleri için optimize edilmesi gerekir. Bu çalışmada laboratuvar ölçeğinde kromatografi saflaştırma platformu oluşturulmuştur. Laboratuvar ölçeği ile proses limitleri gözlemlendi ve çalışma parametreleri optimize edildi. Bulunan optimum koşullar, kromatografik işlemlerin sağlamlığını göstermek için üretim ölçeğine uygulandı.
Özet (Çeviri)
Biopharmaceutical area is a growing field in which the principles of biotechnology are applied to the development of drugs. Monoclonal antibodies for therapeutic use are being continuously approved and their demand has been growing steadily. The rapid development of high-yield robust manufacturing processes for monoclonal antibodies is one of the most significant topics in the biopharmaceutical area. Developed processes are scaled-up to production for producing clinical materials as well as the commercial products. Purification process needs to be optimized to decrease the impurities to an appropriate level for use in patients and get approval for commercial production. Chromatography is a critical and widely used separation technology since it can provide high yield and high purity of the monoclonal antibodies. Monoclonal antibody production has three-step chromatography purification platform commonly includes capture and polishing steps. Development of chromatographic parameters is important to purify monoclonal antibody with high specificity. Due to individual properties of a number of monoclonal antibodies, parameters can be changed, and they need to be optimized for manufacturing processes. In this study, chromatography purification platform was generated at the laboratory scale. With the laboratory scale, process limitations were observed and working parameters were optimized. The optimum conditions found were applied to the production scale for showing robustness of the chromatographic processes.