Evcil hayvan sahiplerinin duygu durumları ve yaşam doyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pet owners' mood and life satisfaction
  1. Tez No: 722070
  2. Yazar: RABİA RUŞEN TEKİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda evcil hayvan sahibi bireylerle evcil hayvan sahibi olmayan bireyler arasındaki yaşam doyumu ve duygudurumları arasındaki farklılıkları değerlendirmek, sahip olunan hayvan türünün ve evcil hayvana bağlanma durumunun depresyon, anksiyete, stres ve yaşam doyumu ile olan ilişkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı kesitsel nitelikte kontrol gruplu olarak belirlenmiştir. Bu amaçla evcil hayvan sahibi olanlar ile benzer özellikte evcil hayvan sahibi olmayanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik özellikleri, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres – 21 Ölçeği uygulanmıştır. Evcil hayvan sahibi bireylere evcil hayvanları ile ilişkili sorular ve ek olarak Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeğinin“Genel Bağlanma”ve“İnsan Yerine Koyma”alt boyutları uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 23.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Evcil hayvan sahibi olan bireylerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri evcil hayvanı olmayan bireylere göre anlamlı ölçüde düşük saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the differences in life satisfaction and mood between pet owners and non-pet owners and examine the relationship between pet type and pet attachment status with depression, anxiety, stress, and life satisfaction. The study was determined as a descriptive cross-sectional with a control group. For this purpose, pet owners and those who do not have pets with similar characteristics were included in the study. Sociodemographic characteristics, Life Satisfaction Scale, and Depression Anxiety Stress – 21 Scale were applied to all participants. Pet owners were asked questions about their pets and, additionally, the Lexington Attachment to Pet Scale's“General Attachment”and“People Substituting”sub-dimensions. The collected data were evaluated with the SPSS 23.0 statistical package program. Depression, anxiety, and stress levels of pet owners were found to be significantly lower than individuals without pets (p0.05).