Propolis ürünlerindeki makro ve mikro element içeriklerinin ICP-OES ile tayini
Determination of macro and micro element contents in propolis products by ICP-OES
  1. Tez No: 722069
  2. Yazar: GÖRKEM ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Propolis bal arılarının farklı bitki organlarından topladıkları reçinelerden ürettikleri ve bal mumu ile karıştırdıkları bitki kaynaklı bir doğal arı ürünüdür. Propolisin biyolojik etkileri sayesinde M.Ö. 300'lü yıllardan itibaren çeşitli amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Eski çağlardan beri propolisin biyolojik özellikleri bilinmekte ve insanlar tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Propolisin; in vitro koşullarda kanserli hücrelerin çoğalmasını durdurabilen bileşikleri içerdiği bildirilmektedir. Propolis ile ilgili yapılan farklı kimyasal analizler sonucunda günümüze kadar propolisin içeriğinde birçok kimyasal bileşen tanımlanmıştır. Bu tez kapsamında, ticari propolis damla ürünlerinde bulunan sodyum (Na), magnezyum (Mg), potasyum (K), kalsiyum (Ca), fosfor (P), demir (Fe), bakır (Cu), bor (B), mangan (Mn), çinko (Zn), alüminyum (Al) element içerikleri nicel olarak İndüktif Olarak Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ile belirlenmiştir. Propolis örneklerinden 1'er mL alınarak, 9 mL derişik HNO3 (nitrik asit) karışımı ile mikrodalga çözünürleştirme sistemi ile çözünürleştirme işlemleri gerçekleştirilmiştir. ICP-OES ile metal analizlerinde validasyon parametreleri; doğruluk, % geri kazanım, kesinlik (%RSD), korelasyon katsayısı, LOD (Gözlenebilme Sınırı) ve LOQ (Tayin Sınırı) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Propolis is a plant-derived natural bee product that honey bees produce from resins collected from different plant organs and mix with beeswax. Thanks to the biological effects of propolis, it is known that it has been used for various purposes since the 300s BC. Since ancient times, the biological properties of propolis have been known and used by humans in the treatment of various diseases. Propolis; in vitro conditions, it is reported to contain compounds that can stop the proliferation of cancerous cells. As a result of different chemical analyses related to propolis, many chemical components have been defined in the content of propolis to date. Within the scope of this thesis, in commercial propolis drop products; sodium (Na), magnesium (Mg), potassium (K), calcium (Ca), phosphorus (P), iron (Fe), copper (Cu), boron (B), manganese (Mn), zinc (Zn) and aluminum (Al) element contents were determined quantitatively by Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometer (ICP-OES). By taking 1 mL from each of the propolis samples, digestion processes were performed with microwave digestion method with 9 mL concentrated HNO3 (nitric acid) mixture. The validation parameters for metal analysis with ICP-OES were determined as accuracy, % recovery, precision (%RSD), correlation coefficient, LOD (Limit of Detection) and LOQ (Limit of Quantitaion).