Havayolu işletmelerindeki dijital dönüşümün operasyon yönetimine etkisi: Düşük maliyetli havayolu örneği
The effect of digital transformation on operations management in airline businesses: A case study on low-cost
  1. Tez No: 722073
  2. Yazar: ALİ CEYHUN CAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dijital dönüşümle beraber tüketici beklenti ve davranışları değişmiş, iş modellerinde değişiklikler görülmüştür. Bu da değişime ayak uyduramayan geleneksel firmalar üzerinde baskı yaratmış, pazarın kuralları yeniden yazılmıştır. Bu değişim bundan sonraki sürekli değişimlerin habercisi olmuştur. Mevcut literatür taranarak, bilgi teknolojileri kaynaklı değişikliklerin işletmelerin bulundukları sektörlerdeki operasyon ve yönetim sürecine etkileri incelenmiştir. Havayolu işletmelerindeki dijital dönüşümün operasyon ve yönetim sürecine etkilerini inceleyen doğrudan bir çalışma olmamasına rağmen, teorik arka planı oluşturulan boyutlar üzerinden dijital dönüşümün havayolu işletmelerindeki operasyon yönetimine etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu amaçla Türkiye'de faaliyet gösteren ve açık bir şekilde düşük maliyetli iş modelini uygulayan havayolu işletmesi üzerinden“nasıl bir dijital dönüşüm yaşandığı”havayolu, havaalanı ve yer hizmeti boyutunda ele alınırken; dahili ve harici süreçlerde bütüncül bir yaklaşımla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the digital transformation, consumer expectations and behaviors have changed, and changes have been seen in business models. This creates pressure on traditional companies that could not keep up with the change, and the rules of the market were rewritten. This change has been a harbinger of continuous changes that will follow. By scanning the existing literature, the effects of the changes due to information technology on the operation and management process of the companies in the sectors they are in were examined. Although there is no direct study which is examining the effects of digital transformation on the operation and management process in airline companies, it has been tried to explain the effects of digital transformation on the operation management in airline companies by the dimensions which has theoretical background. For this purpose, while“how a digital transformation is experienced”through the airline company, which operates in Turkey and clearly carried out the low-cost business model, is being discussed at the rate of airline, airport and ground services; it is explained with a holistic approach in internal and external processes.