Yemen iç savaşı'nda kadınlar ve barış çabalarında Yemenli kadın örgütlenmelerinin rolü
Women in the yemen civil war and the role of Yemen women's organizations in peace effort
  1. Tez No: 722096
  2. Yazar: FATMA IBRAHİM YASSEN MAHMOUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Yemen iç savaşı sırasında ve sonrasında Yemenli kadınların durumunu (iç savaşın sosyal, ekonomik, eğitim, sağlık ve güvenlik etkilerini) ortaya koymak ve kadınların barış çabalarındaki fiili rolünü inceleme amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmanın önemi; Yemen İç Savaşı döneminin araştırılmasının, Yemenli kadınlar ve kadın örgütlenmelerine odaklanarak, Yemenli kadın bir araştırmacı tarafından yürütülmesidir. Giriş ve sonuç haricinde üç bölümden oluşan çalışmada ilk olarak, iç savaş ve kadın örgütlenmeleri ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci olarak, kuruluşundan günümüze Yemen tarihine değinilerek iç savaş süreci detaylı incelenmiştir. Son olarak, Yemen İç Savaşı'nın kadınlara yansıması ele alınmış ve barış çabalarında Yemenli kadın örgütlenmelerinden örnekler verilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde Yemen'de gerek ülke içi ve gerekse de ülke dışı pek çok faktörün istikrarsızlık kaynağı oluşturduğu görülmektedir. Yemen'deki iç savaş durumundan en fazla muzdarip olanların başında Yemenli kadınların geldiği belirlenmiştir. Kadınların bu dezavantajlı konumlarının bertaraf edilmesinde ve ülke genelinde genel bir barış ortamının oluşumunda Yemenli Kadınların Birliği gibi kadın örgütlenmelerinin önemli rolü bulunsa da bunların daha fazla etkiye sahip olmasının yine bu örgütlere destek verilmesinden geçtiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the situation of Yemeni women (social, economic, educational, health and security effects of the civil war) during and after the Yemeni civil war and to examine the actual role of women in peace efforts. The importance of this study; the research of the Yemeni Civil War period is conducted by a Yemeni female researcher with a focus on Yemeni women and women's organizations. Regardless of the introduction and conclusion, the study which consists of three parts, firstly focuses on the relationship between civil war and women's organizations. Secondly, the civil war process has been examined in detail by referring to the history of Yemen from its establishment to the present. Finally, the reflection of the Yemeni Civil War on women is discussed and examples of Yemeni women's organizations in peace efforts are given. As a result of the research, it is seen that many factors, both inside and outside the country, are sources of instability in Yemen. It has been determined that Yemeni women are at the forefront of those who suffer most from the civil war situation in Yemen. Although women's organizations such as the Yemeni Women's Union have an important role in eliminating these disadvantaged positions of women and in creating a general peace environment throughout the country, it has been determined that these organizations have a greater impact on supporting these organizations.