Langmuir Blodgett tekniği ile lipozomal sistemi oluşturan bileşiklerin yüzey basıncı tek tabaka alan izotermleri
Surface pressure monolayer field isotherms of compounds forming the liposomal system with Langmuir-Blodgett technique
  1. Tez No: 722095
  2. Yazar: ESRA KAYAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmada, lipitsel materyal olarak belli derişimlerde kullanılan lipozomal sistemlerin tek tabakasının temel bileşimlerini oluşturmak amacıyla soya fasulyesinden izole edilmiş kolesterol (CHOL) ve 1,2-Dipalmitoylsn-glycero-3-phosphocholine (DPPC) fosfolipiti, organik çözücü olarak kullanılan susuz kloroform içerisinde hazırlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan amfifilik moleküller, Sigma−Aldrich Chemie GmbH (Steinheim, Almanya) firmasından satın alınmış olup bu tez çalışması kapsamında kullanılmıştır. Kullanılan organik bileşiklerin ince film özellikleri, LB ince filmler oluşturularak incelenmiştir ve elde edilen tüm sonuçlar kaydedilmiştir. LB filmlerin üretimi KSV Nima markalı cihazda gerçekletirilmiş ve alt taş olarak polimerden yapılmış levha kullanılmıştır. Alt faz olarak ise yapısında saf su içeren sodyum fosfat tamponu kullanılmıştır. LB cihazında sıkıştırma sırasında, istenilen yüzey basıncı (π) değerlerine karşılık gelen yüzey alanı (A) değerleri kaydedilmiş olup bu değerler kullanılarak (“”-“”) izoterm grafiği,  ve x_chol değerleri kullanılarak hesaplanan ve ortalama moleküler alan olarak ifade edilen _(12 )değerlerine karşılık her bir x_chol değerleri, _12 kullanılarak hesaplanan ve artık alan olarak ifade edilen _(exc )değerlerine karşılık her bir x_chol değerleri, _(exc )değerleri kullanılarak hesaplanan ve artık gibbs serbest enerjisinin bir göstergesi olan 〖∆G〗_exc değerlerine karşılık her bir x_chol değerleri ve son olarak  değerleri kullanılarak hesaplanan karşılıklı sıkıştırma modülünün göstergesi olan C_S^(-1) değerlerine karşılık  değerleri grafiğe çizilerek karakterizasyon sağlanmıştır ve her bir grafik yorumlanarak lipozomal sistemi oluşturan bileşiklerin yüzey basıncı tek tabaka alan izotermleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In study, Cholesterol (CHOL) and 1,2-Dipalmitoylsn-glycero-3-phosphocholine (DPPC) phospholipid isolated from soybeans to form basic compounds of the monolayer of liposomal systems and used in certain concentrations as lipid material prepared in dehydrated chloroform used as an organic solvent. The amphiphilic molecules used in this study were purchased from Sigma−Aldrich Chemie GmbH (Steinheim, Germany) and were used in this thesis. Thin film properties of synthesized organic compounds were analyzed by forming LB thin films and all the results obtained were recorded. The production of LB films was carried out in a KSV Nima branded device and a polymer sheet was used as the bottom stone. As the sub-phase, sodium phosphate buffer containing pure water was used. During the compression in the LB device, characterization is achieved by plotting the area (A) values corresponding to the desired pressure (π) values are recorded and π-A isotherm plot using these values, each xchol values corresponding to A12 values calculated and expressed as average molecular area, each xchol values corresponding to Aexc values calculated using A12 and expressed as excess fields, the values of each xchol corresponding to the values ∆Gexc which is now an indicator of Gibbs Free Energy calculated using A_exc values and finally π values against C_S^(-1) which is the indication of the mutual compression modulus calculated using A values and the by interpreting each graph, the surface pressure monolayer area isotherms of the compounds forming the liposomal system were investigated.