Tüketicilerin yöresel ürünlere yönelik tutumları: Öncül ve ardıllar bağlamında temel kavramsallaştırma
Consumer attitudes towards local products: Basic conceptualization in the context of antecedents and consequences
- Tez No: 722098
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşmenin tüketim alışkanlıklarına etkisi rekabetin şiddetinde artışa yol açmış, tüketiciler çok çeşitli alternatifler arasında onları en mutlu edecek ve en fazla faydayı sağlayacak seçenekleri aramaya yönelmişlerdir. Bu arayış kuşkusuz ürünlerin sembolik değeri ve yerel-küresel ayrımı bağlamında farklı şekillerde sonuçlanabilmektedir. Günümüzde tüketicilerin yerel-küresel ekseninde farklı noktada bulunan ürünlere yönelik eğilimleri önemli bir pazar bölümlendirme aracı olarak önerilmiş, bu karakteristiğin tüketim deneyimlerini şekillendiren ve tetikleyen bir araç olduğu belirtilmiştir. Bu noktada yöresel ürünler bölgelerin geleneksel kültürlerini yansıtmalarında birer araç rolü oynamakta ve tüketici tercihlerini etkilemektedir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı yöresel ürünlere yönelik tüketici tutumlarının, öncül ve ardıllar bağlamında incelenmesidir. Kısmi en küçük kareler yöntemi ve Smart PLS programı yardımıyla gerçekleştirilen analiz sürecinde tüketici kozmopolitanizmi biçimlendirici, diğer yapılar ise yansıtıcı yapılar olarak araştırma modeline dâhil edilmiştir. Analiz sonuçları, yerel ve küresel kimlik algıları tarafından etkilenen tüketici etnosentrizmi ve tüketici kozmopolitanizmi yapılarının, literatürde birbirlerinin zıttı yapılar olarak önerilmelerine karşın ürün özelliği ve deneyim boyutları bağlamında yöresel ürünlere yönelik tutumun üzerinde birer öncül olarak etkisini ortaya koymaktadır. Yöresel ürünlere yönelik olumlu tutum ise söz konusu ürünlere yönelik satın alma eğilimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Çalışma yöresel ürünlere yönelik etkin pazarlama stratejilerine ulaşmak adına çıkarım ve önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of globalization on consumption habits has led to an increase in global competition, and consumers tend to seek the options that will make them the happiest and provide the most benefit among a wide variety of alternatives. That search can undoubtedly result in different patterns regarding the symbolic value of the products and the local-global distinction. Today, consumers' tendencies towards products at different points on the local-global axis have been suggested as an important market segmentation tool that shapes and triggers their consumption experiences. At this point, local products play a role in reflecting the traditional cultures of the regions and affect consumer preferences. In this context, the study's main purpose is to examine consumer attitudes towards local products in the context of antecedents and consequences. In the analysis process carried out with the help of the partial least squares method and the Smart PLS program, consumer cosmopolitanism was measured as a formative structure, whereas all the other structures were measured as reflective structures. The results reveal the effects of consumer ethnocentrism and consumer cosmopolitanism, which are affected by local and global identity perceptions, on the attitude towards local products in the context of product characteristics and experience dimensions, despite suggesting opposite ends of local/foreign product consumption. Positive attitudes towards local products, on the other hand, positively affect purchasing tendencies towards these products. The study was concluded with inferences and suggestions to reach effective marketing strategies for local products.