Romantik ilişkilerde mükemmeliyetçilik ve affetme
Perfectionism and forgiveness in romantic relationships
- Tez No: 722106
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada romantik ilişkisi olan bireylerin romantik ilişkilerine yönelik mükemmeliyetçilik düzeyleri ile affetme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla romantik ilişkisi olan bireylerin romantik ilişkideki mükemmeliyetçilik düzeyleri ile affetme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı, bireylerin romantik ilişkideki mükemmeliyetçilik düzeylerinin affetme düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığı, bireylerin romantik ilişkideki mükemmeliyetçilik düzeyleri ve affetme düzeylerinin cinsiyete, romantik ilişki durumu ve ilişki süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmaya Samsun ilinde yaşayan ve romantik ilişkisi olan 215'i kadın, 142'si erkek olmak üzere toplamda 357 birey katılmıştır. Araştırmada bireylerin romantik ilişkilerde mükemmeliyetçilik düzeylerini ölçmek amacıyla Türkçe'ye uyarlaması Bugay, Kalkan ve Delevi (2016) tarafından yapılan“Romantik İlişkilerde Mükemmeliyetçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Bireylerin affetme düzeylerini ölçmek amacıyla Kaya (2019) tarafından geliştirilen“Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Ölçek verilerinin cinsiyete göre karşılaştırılmasında bağımsız gruplar arası t testi, ilişki durumuna ve ilişki süresine göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Romantik ilişkilerde mükemmeliyetçilik ölçeği puanlarının kişilerarası ilişkilerde affetme üzerinde etkisinin incelenmesinde Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin romantik ilişkideki mükemmeliyetçilik düzeyleri ile affetme düzeyleri arasında bazı alt boyutlarda anlamlı ilişkiler varken, bazı alt boyutlarda ise anlamlı ilişkiler yoktur. Bireylerin romantik ilişkideki mükemmeliyetçilik düzeylerinin affetme düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı ancak alt boyutlar incelendiğinde bazı alt boyutların diğerleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur. Bireylerin mükemmeliyetçilik ve affetme düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı ancak mükemmeliyetçiliğin düzen alt boyutunda anlamlı bir farklılaşmanın olduğu, bireylerin mükemmeliyetçilik ve affetme düzeylerinin romantik ilişki durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği, bireylerin mükemmeliyetçilik düzeylerinin ilişki süresine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, bazı alt boyutlarda anlamlı olarak farklılaştığı ve bireylerin affetme düzeylerinin ilişki süresine göre anlamlı bir farklılaşma göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examining the relationship between perfectionism and forgiveness levels of individuals who are in a romantic relationship. For this purpose, it has been examined if there is a significant relationship between the perfectionism and forgiveness levels of individuals who are in a romantic relationship; if the perfectionism levels of people are a significant predictor of their forgiveness levels; if the perfectionism and forgiveness levels depend on gender, relationship status and the duration of the relationship. A total of 357 individuals, 215 women and 142 men have participated the research. In the study,“Perfectionism in Romantic Relationships Scale”, adapted into Turkish by Bugay, Kalkan, and Delevi, was used to measure the perfectionism levels of individuals. To measure the forgiveness levels of individuals the“Forgiveness in Interpersonal Relations Scale”that is developed by Kaya (2019) and the Personal Information Form prepared by the researcher were used. To compare the scale data according to gender Independent Group T-test was used and One-Way Anova to compare the perfectionism and forgiveness levels according to relationship status and duration of the relationship. Regression analysis was used to examine the effect of perfectionism scores on forgiveness in interpersonal relationships. According to the results, there are no significant relationship between the perfectionism and forgiveness levels of individuals but only in some sub-dimensions. It was found that individuals levels of perfectionism in a romantic relationship were not a significant predictor of their forgiveness levels, but some sub-dimensions have significant effects on other sub-dimensions. The perfectionism and forgiveness levels of individuals do not differ significantly according to gender, but there is a significant difference in the order sub-dimension. The perfectionism and forgiveness levels of individuals do not differ significantly according to romantic relationship status and the duration of the relationship.