Sosyal yardım ve sosyal hizmet ilişkisinin SYDV ve SHM bağlamında incelenmesi: Ankara ili örneği
Examining the relationship between social assistance and social service in the context of SASF and SSC: The case of Ankara province
- Tez No: 722129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de 2000'li yılların başından bugüne sosyal yardım ve hizmetler alanında belirli bir değişim ve dönüşüm yaşanmıştır. Sosyal yardım ve hizmetlerde bütüncül ve koordineli bir yapının öneminden hareketle bir dizi politika tedbirleri alınmış, reformlar hayata geçirilmiştir. Yardım ve hizmetlere ayrılan kaynakların yükseldiği, çeşitliliğin arttığı bu dönemde kurumsal yapılanma da önemli bir gündem maddesi olarak yer almıştır. Bu kapsamda hem kavramsal açıdan hem de uygulama olarak belirli ortaklıklara sahip olan sosyal yardım ve sosyal hizmet arasındaki bütüncül yapı ve koordinasyonun önemi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma sosyal yardım ve hizmet arasındaki bağlantıyı yerel aktörler üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Sosyal yardımların yereldeki dağıtıcısı rolündeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ile il ve ilçelerde sosyal hizmet sunumunu sağlayan Sosyal Hizmet Merkezleri (SHM) bağlamında sosyal yardım ve sosyal hizmet bağlantısındaki mevcut durum, Ankara ili örneği üzerinden incelenmiştir. İki alan arasındaki ilişki kurumsal yapı, personel durumu, veri altyapısı ve koordinasyon boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu kapsamda sosyal yardım ve sosyal hizmet bağlantısının güçlendirilmesi ve daha etkin bir yapının oluşması için gerekli düzenlemelere yönelik çözüm önerileri sunulmaya çalışılmaktadır. Nitekim bu çalışmanın sosyal yardım ve sosyal hizmet ilişkisinde SYDV ve SHM'lerdeki kurumsal yapılanmanın rolünü tespit etmek açısından literatüre katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
There has been a certain change and transformation in the field of social assistance and services in Turkey since the beginning of the 2000s. Due to the importance of an integrated and coordinated structure in social assistance and services, some policy measures were taken and reforms were implemented. In this period, when aid and service expenditures increased and diversity increased, institutional structuring was also an important agenda item. In this context, the importance of the holistic structure and coordination between social assistance and social work, which has certain partnerships both conceptually and in practice, is increasing day by day. This study aims to examine the link between social assistance and service through local actors. In the context of Social Assistance and Solidarity Foundations (SASF), which is the local distributor of social assistance, and Social Service Centers (SSC), which provide social services in provinces and districts, the current situation in the connection of social assistance and social service has been examined through the example of Ankara province. The relationship between the two areas is discussed in terms of institutional structure, personnel status, data infrastructure and coordination. In this context, it is tried to offer solutions for the necessary arrangements in order to strengthen the connection between social assistance and social services and to create a more effective structure. Thus, it is aimed that this study will contribute to the literature in terms of determining the role of institutional structuring in SASF and SSCs in the relationship between social assistance and social services.