Romatoid artrit hastalarının kan Vascular endothelial growth factor (VEGF) - Hypoxia inducible factor 1 alpha (HIF-1 alpha)düzeylerinin hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
- Tez No: 722130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR TAŞÇI BOZBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda doku hipoksisi ile ortaya çıktığı gösterilen HIF-1 α molekülünü ve bu molekülün sentezini uyardığı VEGF molekülünün değişik hastalık evresindeki Romatoid Artrit hastalarının hastalık aktivasyon ölçeği, Romatoid Artrit hastaları için özel hazırlanmış yaşam kalite ölçeği (RAQOL) ve Sedimantasyon - CRP düzeyleri ile korelasyonunu incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: 01 Ocak 2021 ve 1 Aralık 2021 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğine başvuran 18 yaş üstü, ACR 2010 Romatoid Artrit tanı kriterlerine uygun olarak tanısı konulmuş ve çalışmaya dahil edilme-edilmeme kriterlerini karşılayan tüm gönüllüler ve hasta grubu ile korele olarak herhangi bir otoimmün veya inflamatuar hastalığı olmayan gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Bu ölçekte 70 kontrol hastası ve 79 RA'lı hasta çalışmaya alındı. Hastaların yazılı onamları alındıktan sonra yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), öğrenim durumu, mesleği, medeni durumu, mevcut şikayetlerinin süresi ve önceki ilaç kullanımı, alkol tüketimi ve aile öyküleri, eşlik eden diğer hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar sorgulandı. Çalışmaya alınan hastaların rutin fizik muayenesi ve kas iskelet sistemi muayenesi yapıldı. Hasta grubunda hastalık aktivitesi Disease Activity Score 28 (DAS28) ölçeği ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi Romatoid Artrit yaşam kalitesi ölçeği (RAQOL) kullanılarak değerlendirildi. Hastalardan Sedimentasyon (ESH), C-Reaktif Protein (CRP), ve Enzyme Linked İmmunosorbent Assay (ELİSA) yöntemiyle bakılacak serum Hypoxı Induced Factor Alpha (HIF-1 A) ve Vasculer Endoteliel Growth Factor (VEGF) için kan alındı. Sağlıklı grup; Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, dışlama kriterlerini sağlayan gönüllü kişilerden alındı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 58.3 ± 10,656 iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 53,8 ± 11,949 olarak saptandı. Yaş açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,032). Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ortalaması hasta grubunun 27.78±4,922, kontrol grubunda 27,49±3.866 idi. İki grup arasında VKİ açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,964). Hasta grubundaki kişilerin hastalık süreleri değerlendirildiğinde 4 kişinin (%5,1) 1 yıldan az süredir, 8 kişinin (%5,1) 1-3 yıl arasında, 7 kişinin (%8,9) 3-5 yıl arasında, 59 kişinin (%74,7) 5 yıldan daha uzun süredir RA tanısı olduğu görüldü. Hastaların eğitim düzeyleri ise 10 kişi (%12,7) okuryazardeğil, 1 kişi (%1,3) sadece okuma yazma biliyor, 43 (%54,4) kişi ilkokul, 8(%10.1) kişi orta okul, 9 kişi (%11,4) lise, 8 kişi (%10,1) ünivesite mezunu olarak tespit edildi. Kontrol grubu eğitim düzeyleri ise 3 kişi (%4,3) okuryazardeğil, 3 kişi (%4,3) sadece okuma yazma biliyor, 42 kişi (%60,0) ilkokul, 2 (%2,9) kişi orta okul, 9 kişi (%12,9) lise, 11 kişi (%15,7) ünivesite mezunu olarak tespit edildi. Grupların eğitim düzeyi açısından birbiri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,993). Hasta ve kontrol grubu arasında boy ortalamaları açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,165). Hasta ve kontrol grubunda kilo ortalamaları açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.914). Hasta grubunun CRP değerleri 11,54 ±19,05 (2-98) mg/dl olarak bulundu. Sedimentasyon değeri 32,33 ±25,26 (1-94) mm/saat olarak bulundu. Hasta grubunda serum ESH ortalaması 32,33 ± 25,26 mm/saat olarak ölçüldü. Romatoid Artrit tanılı hasta grubunda serum HIF-1 α düzeyi ortalaması 0,59 ±0,60 ng/ml, kontrol grubunda ise 0,315 ±0,23 ng/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the HIF-1 A molecule, which is shown to occur with tissue hypoxia, and the VEGF molecule that stimulates the synthesis of this molecule, the disease activation scale of Rheumatoid Arthritis patients at different disease stages, the quality of life scale (RAQOL) specially prepared for Rheumatoid Arthritis patients, and the sedimentation-CRP levels. We aimed to examine the correlation Materials and methods: All volunteers and patients over the age of 18 who applied to Adnan Menderes University Faculty of Medicine Physical Medicine and Rehabilitation Clinic between January 01, 2021 and December 1, 2021, were diagnosed in accordance with the ACR 2010 Rheumatoid Arthritis diagnostic criteria and met the inclusion and exclusion criteria of the study. Volunteers without any autoimmune or inflammatory disease were included in the study in correlation with the group. 70 control patients and 79 patients with RA were included in this scale. After obtaining the written consent of the patients, age, gender, height, weight, body-mass index (BMI), educational status, occupation, marital status, duration of current complaints and previous drug therapy (dmard-biological agent), drug use, alcohol consumption and family history , other accompanying diseases and the drugs they used were questioned. Routine physical examination and musculoskeletal examination of the patients included in the study were performed. Disease activity in the patient group was evaluated with the Disease Activity Score 28 (DAS28). Quality of life was evaluated using the Rheumatoid Arthritis quality of life scale (RAQOL). Blood was taken from the patients for serum Hypoxi Induced Factor Alpha (HIF 1 A) and Vasculer Endothelial Growth Factor (VEGF) to be measured by sedimentation (ESH), C-Reactive Protein (CRP), and ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method. healthy group; It was taken from volunteers who applied to Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic and met the exclusion criteria. Results: While the mean age of the patients was 58.3 ± 10,656, the mean age of the control group was 53.8 ± 11.949. There was a statistically significant difference between the groups in terms of age (p=0.032). The mean Body Mass Index (BMI) was 27.78±4.922 in the patient group and 27.49±3.866 in the control group. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of BMI (p=0.964). When the disease duration of the patients in the patient group is evaluated, 4 people (5.1%) are less than 1 year old. 8 people (5.1%) are between 1-3 years, 7 people (8.9%) are between 3-5 years, 59 people ( 74.7% were diagnosed with RA for more than 5 years. The education level of the patients is 10 (12.7%) literate, 1 (1.3%) only literate, 43 (54.4%) primary school, 8 (10.1%) middle school, 9%(%) patients. 11.4) were high school graduates, and 8 (10.1%) were university graduates. The education level of the control group was 3 (4.3%) literate, 3 (4.3%) only literate, 42 (60.0%) primary school, 2 (2.9%) middle school, 9 persons (12.9%) were high school graduates, and 11 individuals (15.7%) were university graduates. There was no statistically significant difference between the groups in terms of education level (p=0.993). There was no statistically significant difference between the groups in terms of average height between the patient and control groups (p=0.165). There was no statistically significant difference between the groups in terms of the mean weights of the patient and control groups (p=0.914). The CRP values of the patient group were found to be 11.54 ±19,046 (2-98) mg/dl. Sedimentation value was 32.33 ±25.258 (1- 94) mm/hour. The mean serum ESR was measured as 32.33 ±25.258 mm/hour in the patient group. The mean serum HIF-1 α level was 0.590 ±0.601 ng/ml in the rheumatoid arthritis patient group, and 0.315 ± 0.226 ng/ml in the control group.