Boş zaman aktivite eğilimleri ölçeğinin geliştirilmesi ve astrolojik kimlik ile boş zaman aktivite eğilimlerinin incelenmesi
Development of the leisure activity tendencies scale and exemination of leisure activity tendencies with astrological identity
- Tez No: 722164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE AKYILDIZ MUNUSTURLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın genel çerçevesi, boş zaman aktivitelerini eğilimsel olarak sınıflandırarak, alanyazına yeni bir ölçek kazandırmak ve belirlenen boş zaman aktivite eğilimleri ile astrolojik kimlik arasındaki bağın incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın temel amaçları doğrultusunda, ardışık iki çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma I'in ilk örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş ve üzeri 177 katılımcı; ikinci örneklemini ise 264 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma II'de ise, Çalışma I'in ikinci örneklemi arasından seçilen 36 kişinin, doğum haritaları 4 astroloji uzmanı tarafından nicel olarak değerlendirilmiş ve kişilerin anket sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışma I kapsamında, Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) sonucunda 41 ifade, 7 boyuttan oluşan“Boş Zaman Aktivite Eğilimleri (BZAE) Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçeğin 7 boyutu sırasıyla,“Doğacı aktivite eğilimi”,“Teknolojik aktivite eğilimi”,“Gönüllü ve toplumsal sorumluluk aktiviteleri eğilimi”,“Fiziksel aktivite eğilimi”,“Ruhsal aktivite eğilimi”,“Sanatsal aktivite eğilimi”,“Sosyal aktivite eğilimi”olarak isimlendirilmiştir. Çalışma I'in bulgularına göre, 7 faktörlü yapı gösteren BZAE Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma II kapsamında öncelikle, 4 uzman astroloğun 36 katılımcının doğum haritalarını boş zaman aktivite eğilim boyutlarına göre değerlendirmeleri istenmiştir. Astrologların puanlamaları arasında yeterli düzeyde uyum ve güvenilirlik tespit edilmiştir. Son olarak yapılan bağımlı örneklemler t testinde, 36 katılımcının kişisel değerlendirmeleri ile 4 uzmanın, katılımcıların astrolojik kimliklerini temel alarak yaptıkları değerlendirme puan ortalamaları arasında, BZAE Ölçeği'nin yedi boyutundan beşinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır (p>.05). Sonuç olarak uzmanların yedi boyuttan beşinde katılımcıların kişisel değerlendirme puanlarına benzer puanlar verdikleri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The general framework of this research was determined as to classify leisure time activities as dispositional, to bring a new scale to the literature and to examine the relationship between determined leisure activity tendencies and astrological identity. The research was carried out in two parts, I and II. The first sample of Study I was 177 people aged 18 and over, who were determined by convenience sampling method for exploratory factor analysis; The second sample consists of 264 people who participated in Google Form for exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis. In Study II, which followed the development of the measurement tool, the astrological charts of 36 people selected from the second sample of Study I were quantitatively evaluated by 4 astrology experts and compared with the survey results of the individuals. Within the scope of Study I, the“Leisure Activity Tendencies Scale (LATS)”consisting of a total of 41 statements and 7 dimensions was developed. The 7 dimensions of the scale were respectively named as“Naturalist activity tendency”,“Technological activity tendency”,“Volunteer and social responsibility activities tendency”,“Physical activity tendency”,“Spiritual activity tendency”,“Artistic activity tendency”and“Social activity tendency”. According to the results of Study I, the“LATS”, which shows a 7-factor structure, turned out to be a valid and reliable scale. Within the scope of Study II, first of all, 4 astrology experts were asked to evaluate the birth charts of 36 participants according to the dimensions of leisure activity tendencies. A sufficient level of consistency and reliability was determined between the scores of the 4 astrology experts. Finally, in the dependent samples t-test, no significant differences were found between the 36 participants' self-evaluation scores and 4 experts' scores based on the astrological identities, in five of the seven dimensions (p>.05). As a result, it turns out that the experts gave similar scores to the participants' self-evaluation scores in five of the seven leisure activity tendency dimensions.