Adolesanlarda skolyoz taraması ve sosyoekonomik belirleyicilerin değerlendirilmesi
Evaluation of scoliosis screening in adolescents and socioeconomicdeterminants
- Tez No: 924772
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU, PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sezer Suvay, Adolesanlarda Skolyoz Taraması ve Sosyoekonomik Belirleyicilerin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Genel Fizyoterapi Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmada, düşük, orta ve yüksek olarak kategorize ettiğimiz sosyoekonomik düzeylere sahip çocukların frontal planda Spinal Mouse cihazıyla değerlendirilerek, skolyoz insidansını tespit etmek, gibozite değerlendirmesi, yaşam kalitesi, boş zaman aktiviteleri ve benlik saygısının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya yaşları 10-14 yıl arasında değişen 149 çocuk dahil edildi ve %23.5 (35 çocuk) 'inde skolyoz şüphesi tespit edildi. Çocukların Frontal düzlemdeki omurga eğrilikleri Spinal Mouse cihazı ile değerlendirildi. Ayrıca çocukların gibozite açıları ISICO skolyometre programıyla, yaşam kaliteleri SRS-22 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, benlik saygısı Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile ve boş zaman aktiviteleri serbest zaman ölçeği ile değerlendirildi. Skolyoz şüphesi olan ve şüphesi olmayan çocukların yaş, cinsiyet, sosyoekonomik düzeyleri, Rosenberg benlik saygısı ölçeğine göre orta/yüksek olması durumu, ebeveynlerinin eğitim durumları ve gelir seviyeleri arasında fark bulunmadı (p>0,05). Skolyoz şüphesi olan çocuklarda SRS-22 Ağrı, Vücut imajı, omurga fonksiyonları ve ruh sağlığı puanları skolyoz şüphesi olmayan çocuklara göre daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Sezer Suvay, Evaluation of Scoliosis Screening in Adolescents and Socioeconomic Determinants, Hacettepe University Institute of Health Sciences, General Physiotherapy Program, Master's Thesis, Ankara, 2025. This study aimed to detect the incidence of scoliosis by evaluating children categorized as having low, medium, and high socioeconomic levels using the Spinal Mouse device in the frontal plane, as well as to assess obesity, quality of life, leisure activities, and self-esteem. A total of 149 children aged between 10 and 14 years were included in the study, and scoliosis suspicion was detected in 23.5% (35 children). The spinal curvatures of the children in the frontal plane were evaluated with the Spinal Mouse device. Additionally, the children's obesity angles were assessed using the ISICO scoliosis meter program, their quality of life was measured with the SRS-22 Quality of Life Scale, self-esteem was evaluated using the Rosenberg Self-Esteem Scale, and leisure activities were assessed with a leisure time scale. No significant differences were found between children with and without scoliosis suspicion regarding age, gender, socioeconomic levels, the condition of having medium/high scores on the Rosenberg self-esteem scale, parental education levels, and income levels (p>0.05). In children with scoliosis suspicion, the SRS-22 scores for Pain, Body Image, Spinal Function, and Mental Health were found to be lower compared to children without scoliosis suspicion (p0.05).