Yüzey pürüzlülüğü ölçüm tekniği ile yazı ve imzalarda fulaj ölçümü ve aidiyet tespitinde kullanılabilirliği
Surface roughness measurement techniques using pen pressure measurement in handwriting and signatures and usability for determination of belonging
  1. Tez No: 722228
  2. Yazar: DİLARA ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı; yüzey pürüzlülüğü ölçümünde kullanılan mikroskopların, fulaj derinliği ölçümünde kullanılabilirliğinin, dolayısıyla mikrometre (µm) seviyesinde nümerik değerlerin elde edilebilirliğinin ortaya konması ve bu ölçüm değerlerinin aidiyet tespitinde kullanılıp kullanılamayacağının araştırılmasıdır. Amaç doğrultusunda 10 kadın ve 10 erkek kişiye dikte usulü ile yazılar yazdırılarak ve imzalar attırılarak yazı ve imza örnekleri alınmıştır. Örnekler, aynı cins ve marka kalem kullanılarak üç farklı zeminde alınmıştır. Katılımcılardan, tez sahibinin imzasını ilk aşamada bakarak üç farklı zeminde, ikinci aşamada ise çalıştıktan sonra üç farklı zeminde üçer kez taklit etmeleri istenmiştir. Birinci zemin“kıskaçlı dosya”, ikinci zemin aynı dosya üzerine konulan A4 boyutunda bir dosya kâğıdı ve üçüncü zemin olarak ise kıskaçlı dosya üzerine konulan A4 boyutunda 2 dosya kâğıdı kullanılmıştır. Veriler Minitab Boxplot ile görselleştirilmiştir. Yazı ve imzaların fulaj derinliğinin yüzey pürüzlülüğü ölçümünde kullanılan mikroskoplar ile mikro metre düzeyinde ölçülebileceği böylelikle halen tahmini olarak yapılan değerlendirmelerin nümerik hale getirilebileceği, farklı yüzeylerde ve farklı kişiler tarafından yapılan taklitlerin fulaj derinliğinin farklılıklar gösterdiği, bunun aidiyet tespitinde kullanılabilecek destekleyici bir kriter olduğu, kadın ve erkekler arasında belirgin bir derinlik farkının oluşmadığı, imzaların bazı noktalarında ve bazı harflerin bazı noktalarında ortaya çıkan farklılıkların çok daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmanın literatürde tam bir örneğinin bulunmadığı da göz önüne alınarak elde edilen bazı bulgular ile ilgili ayrı ayrı ve daha ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiği, uygulamada yazı ve imza karşılaştırmaları yapılırken huzurda alınan örneklerin çalışmada önerildiği şekilde veya benzer şekilde farklı zeminlerde alınmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to reveal the usability of microscopes in measuring the pen pressure depth, that are already used in measurement of surface roughness, thus obtaining numerical values at the micrometer (µm) level and that numerical values are to investigate whether these measurement values can be used in the determination of belonging. For that purpose, written and signature samples were taken from 10 women and 10 men via dictating and getting signatures. Samples were taken on three different grounds using the same type and brand pen. The participants were asked to imitate the thesis owner's signature three times on three different grounds by looking at the first time, and by working on them at the second time. The first floor is a clip file, the second floor is an A4 size file paper placed on the same file, and the third floor is a two A4 size file paper placed on the same file. The data are visualized with Minitab Boxplot. It has been determined that writing and signatures can be measured at the level of micrometers with the microscopes used in measuring the surface roughness of the pen pressure depth, thus the evaluations that are currently estimated can be made numerical. Also, it has been determined that the imitation made on different surfaces and by different people shows that the pen pressure depth varies; this is a supportive criterion that can be used in determination of identity; there is no clear depth difference between men and women; the differences that occur in some parts of the signatures and in some parts of the letters are much more obvious. Considering that there is no exact sample of the study in the literature, it has been emphasized that separate and more detailed studies should be conducted on obtained findings. In addition, while making text and signature comparisons in practice, it has been emphasized that the samples should be taken on different grounds as suggested in the study.