An analysis of Turkish foreign aid: The case of Pakistan
Türk dış yardım analizi: Pakistan örneği
- Tez No: 722229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, Pakistan'daki Türk yardımlarının Türk dış politikasına katkısının analizini amaçlamaktadır. Dış yardım, diplomatik olarak kullanılmaya başlandıktan sonra dış politikanın vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Amerika tarafından diplomaside ilk kez sağlanan dış yardım, Kalkınma Yardım Komitesi (DAC) üyesi ülkeler tarafından kurumsallaştırılmıştır. Böylece kalkınma yardımları daha aktif ve ulaşılabilir hale gelmiştir. Dış yardım, gelişmiş ülkelerin Soğuk Savaş döneminde kullandıkları araçken, gelişmekte olan ülkelerin de Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte ekonomik büyümelerinin ardından kullandığı bir araç haline gelmiştir. Türkiye ekonomisini son yıllarda geliştirmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en aktif dış yardım sağlayıcılardan biri haline gelmiştir. Türkiye, Suriye iç savaşı dolayısıyla artan yardımları nedeniyle 2017 ve 2018 yıllarında GSYİH'ye oranla en büyük bağışçı olmuştur. Kalkınma yardımında TİKA ile birçok ülkede faaliyet gösteren Türkiye, tarihi samimi bağları nedeniyle Pakistan'a özel önem vermektedir. Pakistan'daki Türk kuruluşların desteği ve katkısıyla, Pakistan halkının sevgisinin daha fazla arttığı gözlenmektedir. Dış yardım yapılırken kısa vadede somut bir kazanım elde edilmesi beklenemez. Ancak Türkiye'nin son yıllardaki başarılarına baktığımızda, dış yardımların etkisi olduğu söylenebilir. Ekonomik olarak incelersek; Türkiye, az gelişmiş ülkelerin dış yardımla fizibilitesini artırarak buralara ihracatını artırmıştır. Güvenlik açısından incelersek; Sudan ve Somali gibi ülkelerde askeri üsler kurmuş ve kuracaktır. Son olarak, Türkiye'nin Pakistan'a yaptığı dış yardımın Türkiye'nin Pakistan'a yaptığı ihracatın artması ve Pakistan'ın savunma ithalatındaki artışın payı gibi olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca FETÖ'yü terör örgütü listesini alan Pakistan'ın, diplomatik olarak her zaman Türkiye'nin yanında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at the analysis of the contribution of Turkish aid in Pakistan to Turkish foreign policy. Foreign aid became one of the indispensable elements of foreign policy after it started to be used diplomatically. The foreign aid was provided by America for the first time in diplomacy and later it was institutionalized by the Development Assistance Committee (DAC) member countries .Thus, it became more active and achievable. While developed countries could instrumentalise aid in the Cold War period, it became a tool that the developing countries also use after the end of the Cold War following their economic growth. Turkey has developed its economy in recent decades, and has become one of the most active donors of foreign aid among developing countries. Turkey has become the biggest donor in ratio to GDP in 2017 and 2018, mostly due to its increased humanitarian assistance in Syrian civil war. Turkey, which shows activity in many countries with TIKA in development aid, gives special importance to Pakistan due to the historic cordial ties. It has been observed that the sympathy by Pakistani people increased more with the support and contribution of Turkish organizations in Pakistan. While foreign aid is being made, it may not be expected to achieve a concrete gain in the short term. However, considering the achievements of Turkey in recent years, it can be said that foreign aid had an impact. Examining economically; Turkey has increased its exports and this is also by increasing the feasibility to reach less developed countries through foreign aid. Examining in terms of security; military bases were and to be established in countries such as Sudan and Somalia, where foreign aid activities also observed so foreign aid has tangible benefits both in the sense of economy and security, in addition to the received sympathy. Finally, it is concluded that Turkish foreign aid to Pakistan has had positive impacts such as increased Turkey's exports to Pakistan and Turkey share of the increase in Pakistan's defense imports. In addition, Pakistan, which received the FETÖ terrorist organization list, was found to be always beside Turkey as diplomatic.