Variations in physical and technical performance parameters of professional soccer players according to match outcome, team quality, and quality of opposition
Maç sonucu, takım kalitesi ve rakip kalitesine göre profesyonel futbolcuların fiziksel ve teknik performans parametrelerindeki değişimler
- Tez No: 722294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, maç sonucu (galibiyet, beraberlik, mağlubiyet), takım kalitesi (lig sonunda ilk altı sırada yer alan üst klasman, altı ve on ikinci sıra arasında yer alan orta klasman ve son altı sırada yer alan alt klasman) ve rakip kalitesine (lig sonunda ilk dokuz sırada yer alan üst ve son dokuz sırada yer alan alt klasman) göre profesyonel futbolcuların fiziksel ve teknik performans parametrelerindeki değişimleri incelemektedir. Veriler, Türkiye Süper Ligi 2019-2020 sezonunda oynanan 122 maçtan toplandı. Fiziksel ve teknik performans parametreleri, Sentio Sports Analytics tarafından kameralı izleme sistemiyle elde edilen maç sonu raporlarından alınmıştır. Araştırma bulguları Türkiye Süper Ligi'nde kazanan takımın futbolcularının, takım topa sahipken yüksek şiddetli ve yüksek hızdaki koşularda ve isabetli şut sayılarında daha yüksek performans sergilediklerini göstermiştir. Elde edilen bulgulara göre, üst klasman takımlarda topa sahipken yapılan yüksek şiddetli koşu mesafesi, kısa koşu mesafesi ve yüksek hızlardaki mesafelerle birlikte isabetli şut ve orta sayıları, kazanılan köşe vuruş sayısı, kısa pas sayısı ve topla oynama süreleri daha yüksektir. Rakip alt klasmanken, üst klasman ve alt klasman takımlar topla oynama yüzdesi, isabetli şut ve ortalarda daha yüksek performans sergilemişlerdir. Her iki klasmanda da yer alan takımlar üst klasmana karşı oynarken, top rakipteyken kat edilen yüksek şiddetli ve yüksek hızlı koşu mesafesi daha yüksektir. Üst klasman takımlar alt klasman rakiple karşılaştığında ise, topa sahipken toplam kat edilen mesafe, topa sahipken yüksek şiddetle koşu mesafesi, isabetli pas sayısı daha yüksektir. Antrenörler, performans analistleri ve ilgili profesyoneller antrenman programlarını, maç stratejilerini ve maç analizlerini yaparken bu bulguları dikkate almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the variations in physical and technical performance parameters of professional soccer players according to match outcome (winning, drawing, and losing), team quality (according to their final ranking at the end of season: top-ranked, middle-ranked, and bottom-ranked), and quality of opposition (inferior and superior). The data was collected from 122 matches of the Turkish Super League during the 2019-2020 season using the semi-automatic multi-camera tracking system (Sentio Sports Analytics Company®). The results revealed that the winning teams performed greater high-intensity and high-speed activities, particularly when in possession, and the number of shots on target. The distance covered at high-intensity running, high-speed running and sprinting when in possession, and successful cross, shots on target, corner kicks, short pass rather than long pass, and the ball playing time were greater in top-ranked teams. The results also indicated that the percentage of ball possession, number of shots on target, and successful crosses were greater for both inferior and superior teams when they played against the inferior team. While both groups played against superior, high-intensity running distance out of possession and high-speed distance out of possession were greater. Further, total distance in possession, high-intensity distance in possession, number of successful passes were greater for superior teams while playing against an inferior opponent. The coaches, performance analysts, and applied practitioners should consider performance parameters that are influenced by contextual variables before designing training programs and match evaluations.