KKTC'de siyasi parti liderlerinin beden dili kullanımı:2013 erken genel seçimleri
Using body language of political parties leaders in TRNC:2013 general parliamentary early election
  1. Tez No: 722295
  2. Yazar: GÜLAY ASİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 28 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Erken Genel Seçimlere katılan ve sonrasında mecliste temsil hakkı elde eden partiler, Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler, Demokrat PartiUlusal Güçler ve Toplumcu Demokrasi Partisi olmuştur. UBP Lideri İrsen Küçük, CTP-BG Lideri Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG Genel Başkanı Lideri ve TDP Lideri Mehmet Çakıcı‟nın beden dili, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görsel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Seçimlere kadar olan son bir yıl içerisinde dört liderin, katılmış oldukları televizyon programları ve miting görüntülerindeki beden dili bulguları analiz edilerek, partilerin aldıkları oy oranlarında liderlerin beden dilinin etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında beden dilini etkili kullanmayan, konuşmalarını jest ve mimik hareketleriyle pekiştiremeyen liderlerin oy oranının düştüğü ya da belirgin bir şekilde değişmediği, beden dilini konuşmalarıyla örtüşecek şekilde kullanan liderlerin oy oranının ise arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
National Unity Party (Ulusal Birlik Partisi), Republican Turkish Party - United Forces (Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler), Democratic Party – National Forces (Demokrat Parti-Ulusal Güçler) ve Socialist Democratic Party (Toplumcu Demokrasi Partisi) attended General Parliamentary Early Election on 28th of June 2013 in Turkish Republic of Northern Cyprus and they have had right of representation in parliament. The subject of this study constitutes body languages of UBP Leader İrsen Küçük, CTP-BG Leader Özkan Yorgancıoğlu, DP-UG Leader and TDP Leader Mehmet Çakıcı. Visual data collection technique which is one of the qualitative research methods were used in this study. Four leaders‟ body languages have been analyzed according to TV programs and public meetings where they attended in last one year till the election and it has been tried to determine the effects of body language to the vote rate of parties. It has been observed that the leaders‟ vote rate that did not use the body languages effectively or do not support their speeches with gestures and facial expressions were decreased or were not changed, in addition to this, the leaders vote rates that used the body languages effectively, were increased