Renal hücreli karsinomda MikroRNA-124 ekspresyonu
MiR-124 expression levels in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 722325
  2. Yazar: BURCU ÇAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Renal hücreli karsinom, %40'ın üzerinde ölüm oranlarıyla en yüksek mortaliteye sahip ürolojik kanser türüdür. Renal hücreli karsinomda etkili olan yolaklardan biri olan Wingless/INT (Wnt) yolağının inhibisyonuyla renal kanser hücre ölümü ya da hücre büyümesinin durdurulabileceği gösterilmiştir. Wnt yolağı ile ilişkilendirilmiş tümör süpresör etkili miR-124, gen ifadesinin düzenlenmesinde görev almaktadır. Çalışmamızda miR-124'ün renal hücreli karsinomda ekspresyon analizi yapılarak kanser ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: 30 kişiden alınan aynı böbreğe ait tümörlü ve sağlıklı doku örnekleri çalışmaya dahil edildi. RNA,“QIAGEN lysis agent”ile dokulardan izole edildi. Reverse transkriptaz (RT) enzimi ile cDNA elde edildi ve cDNA ürünü gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PZR) ile ölçüldü. miR-124 ekspresyonu ΔΔCT (Delta Delta Eşik Döngüsü) metodu ile belirlendi ve istatiksel analizler için SPSS 22 (Spearman's rho ve Wilcoxon rank sum test) programı kullanıldı. BULGULAR: miR-124'ün renal hücreli karsinomda kat değişimi 0.355 bulundu (Z=-4,453, p˂0.001). miR-124'ün 28 tümör dokusunda kontrol dokusuna oranla daha az eksprese edildiği görüldü. Azalmış ekspresyon seviyeleri ile vücut kitle indeksi (p=0.023, r=-0.413), tümör evresi (p=0.022, r=-0.417), tümör çapı (p=0.009, r=-0.468) ve nötrofil değerleri (p=0.023, r=-0.415) arasında negatif korelasyon bulundu. SONUÇLAR: Çalışmamızda renal hücreli karsinomda miR-124 ekspersyonunun tümör büyüklüğü ve evresine bağlı olarak azaldığı gösterildi. İleriki çalışmalarla desteklenmesi durumunda tümör süpresör miR-124'ün renal hücreli karsinomda biyobelirteç olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: Renal cell carcinoma is the urological cancer type with the highest mortality rates over 40%. It has been shown that the inhibition of the Wnt pathway, one of the pathways that are effective in renal cell carcinoma, may kill or prevent the growth of renal cancer cells. The tumor-suppressor mir-124 associated with the Wnt pathway is involved in the regulation of gene expression. We aimed to reveal the relation between miR-124 expression and renal cell carcinoma. MATERIAL-METHODS: 30 tumor and 30 surrounding healthy kidney tissues from the same subjects were included in the study. RNA was isolated from the tissues by“QIAGEN lysis agent”. cDNA was generated by reverse transcriptase (RT) enzyme and the PCR product was measured by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). The expression of mir-124 was determined by the ΔΔCT (Delta Delta Threshold Cycle) method. SPSS 22 (Spearman's rho and Wilcoxon rank sum test) program was used for statistical analysis. RESULTS: The fold change of miR-124 was found 0.355 (Z=-4,453, p˂0.001). miR-124 was found lower expression levels in 28 tumor tissues than controls and decreased expression levels correlated with body mass index (p=0.023, r=-0.413), tumor stage (p=0.022, r=-0.417), tumor diameter (p=0.009, r=-0.468) and neutrophil values (p=0.023, r=-0.415). CONCLUSIONS: In our study, we found that miR-124 expression in renal cell carcinoma decreased with tumor size and stage. We consider the tumor suppressor miR-124 may be used as a biomarker in renal cell carcinoma if supported by further studies.