İsmet-i Buhari, gazel ve kasideleri dışındaki tüm şiirlerinin edisyon kritiği ve tahlili
İsmet-i Buhari, analysis and aditional critiques of all poets exept for ghazels and eulogies
  1. Tez No: 72233
  2. Yazar: SAİT OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NAZİF ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
XV. yüzyıl Fars şairlerinden eİsmet-i Buhârî (ölm. 840/1436-7) 'nin hayatı ve edebi kişiliği ile beraber, gazel ve kasideleri dışındaki tüm şiirlerinin edisyon kritiği ve tahlili, bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Hazırlanan tenkitli metin, Dîvân-ı 'İşmet-i Buhâri'nin Üniversite Ktp. (nr. 493 FY) nüshası, Râşid Efendi Ktp. (nr 1260) nüshası ve Tahran 'da 'Ahmed Keremî tarafından neşredilen (1366/1988) matbu nüsha olmak üzere üç nüshanın karşılaştırılmasından meydana gelmiştir. 'İsmet-i Buhâri'nin şiirlerinin neşre hazır hale getirilmesi, tarih boyunca karşılıklı yoğun kültür etkileşimine sahne olan yerli kültür ve İran kültürü üzerinde büyük etkiler bırakan ve ortak kültür ve tarih mirasımızı oluşturan Timur dönemine ait olup; edebî, tarihî ve sosyolojik yaşamın özelliklerini günümüze taşımak ve edebi bir değeri, yeni verilerle diriltmek bakımından önem arzetmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, yaşamına dair çok az bilgi ulaşancİsmet-i Buhârî ile birlikte gazel ve kasideleri dışındaki şiirlerini neşre hazırlayıp ilim ve edebiyat dünyasına kazandırmak suretiyle katkıda bulunmayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims at studying not only the life and literary personality ofcismet-i Buhârî, who is a persian poet in XV. century (die. 840/1436-7), but also the analysis and aditional critiques of all poets except for ghazels and eulogies. This criticized text is consisted of comparable three copies- University Library (no: 493) manuscript, Râşid Efendi Library ( no: 1260) manuscript and printed copy in Tehran (1366/1988) by Ahmed Keremi. Prepairing to print of 'İsmet-i Buhârî's poets is important in poins of both explaining characteristics of literary, historical and sociological life, and recreating literary value with new datum. Because these poets belong to Timur era which consists of our common culture and historical heritage, and made important effects on Iranian and native culture. Also both of cultures have intensive cultural interrelation throught history. Consequently, this study aims at providing two issues. One is to attain about 'İşmet-i Buhârî's life. Because there is only limited information about of his life. The other is to prepaire his poets, except for ghazels and eulogies, for scientific and literary world.