Türkmenistan çocuk edebiyatı ve Kasım Nurdadov
- Tez No: 72232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, başlangıçtan günümüze kadar Türkmenistan çocuk edebiyatının durumunu araştırdık. Yaptığımız çalışma neticesinde, Türkmenistan çocuk edebiyatının yüz yıla yakın bir geçmişi olduğunu söyleyebiliriz. Türkmenistan'da çocuk edebiyatı alanındaki çalışmalar yirminci yüzyılın başlarından itibaren başlamış ve günümüzde de devam etmektedir. Çalışmamız neticesinde, Türkmen devlet yetkililerinin, şair ve yazarların çocuk edebiyatına büyük önem verdiklerine, bu edebiyatın gelişmesi için her türlü çabayı gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Kasım Nurbadov, Türkmenistan çocuk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Çalışmalarıyla, Türkmen çocuk edebiyatına büyük katkılar sağlamıştır. Çalışmalarımız neticesinde Nurbadov'un ilerisi için ümit veren bir yazar olduğunu söyleyebiliriz. Kasım Nurbadov'un eserlerini ve hakkında yazılan yazıları da verdiğimiz bu çalışmamızın, kardeş iki ülke arasındaki bağlan daha da kuvvetlendirmesini ümit ediyoruz. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we investigated the state of the Turkmenistan child literature from the beginning upto now. In the result of our study, we realised that Turkmenistan child literature has a root almost a century. In Turkmenistan, studies of child literature branch have started from beginnig of the 20 centruy and have continued too. In the end of our study, Turkoman statesmen, poest and writers paid much attention to the child literature, and the showed any struggle to improve child literature. Kasım Nurbadov hâs an important position on the Turkmenistan child literature. He contributes many to the Torkman child literature with this studies. Thanks to the our study result we can say that Nurbadov gives hope for the future as a writer. We hope that ties between two friend country increase more than now thanks to our study that it includes Kasım Nurbadov's studies and articles about his. Ill