Nana ve Cânân romanlarının femme fatale karakterler bağlamında karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of the novels Nana and Cânân on the concept of femme fatale character
  1. Tez No: 722357
  2. Yazar: MERVE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tezde,“femme fatale”olan Cânân ve Nana karakterleri karşılaştırmalı olarak incelendi, yazarların da tavrını içeren detaylı bir okuma yapılmaya çalışıldı. Bu amaçla, birinci bölümde kadının tarih boyunca dönüşen konumu ve modern zamanla birlikte verdiği tepkiler özetlenmeye çalışıldı. İkinci bölümde kötülüğün ne olduğu sorusu sorulduktan sonra femme fatale kavramı ve edebiyatta kadının işlenişi, Türk ve dünya romanında femme fatale konuları işlendi. Asıl bölüm olan üçüncü bölümde ise Nana ve Cânân karakterleri önce tek başlarına detaylı olarak tahlil edildikten sonra iki kadın etrafında ortaya çıkan femme fatale portresi ortaya çıkarılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyse the femme fatale characters Cânân (from Cânân by Peyami Safa) and Nana (from Nana by Emilé Zola) comparatively, with a detailed reading inclusive of the both authors' attitude. For this purpose, the first chapter of the study summarizes how the social status of women has transformed and how they reacted to this transformation throughout history. Then, the second chapter focuses on what being evil means, examining the concept of femme fatale, how women characters are depicted in literature and the femme fatale characters both in the Turkish and world literature. And the third chapter, the essential one, analyses the characters Cânân and Nana individually in detail and portrays the femme fatale character shaped by these two women.