Avrupa'nın 5 büyük ligi ve süper lig'de maç günü gelirleri(2017-2018/2018-2019 sezonu analizi)
The match day incomes of super league and biggest 5 leagues of Europe (2017-2018 / 2018-2019 seasons analysis)
  1. Tez No: 722356
  2. Yazar: LEDÜN HACISALİHOĞLU KIŞLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Spor, İşletme, Economics, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada futbolun endüstrileşme sürecinde etkili olan unsurlar incelenmiş ve Avrupa'nın beş büyük ligi (Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1) ve Türkiye Süper Liginin 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarındaki maç günü gelirleri, ticari gelirler ve naklen yayın gelirleri karşılaştırarak analiz edilmiştir. Türkiye Süper Ligi'nin Avrupa'nın beş büyük ligi ile başta maç günü gelirleri olmak üzere, ticari gelirler ve naklen yayın gelirleri açısından karşılaştırılmasını amaçlayan bu çalışmada genel tarama modellerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır Günümüzde futbol, yayın gelirleri, maç günü gelirleri, reklam anlaşmaları, sponsorluk anlaşmaları, futbolcularla imzalanan sözleşmeler ve diğer sektörlerle etkileşimi ile beraber önemli bir endüstri haline gelmiştir. Futbol ilk ortaya çıktığı dönemlerde bir boş zaman aktivitesi olarak değerlendirilmiştir. Futbolun ticarileşmesi ise ancak profesyonel bir meslek haline gelmesi, ücretlerin serbest bırakılması, reklam anlaşmaları ve sponsorluklar ile gerçekleşmiştir. Yayıncılık sektöründe 1980'li yılların ardından ortaya çıkan gelişmeler futbolun yapısının da önemli ölçüde değişmesine neden olmuştur. Medya kuruluşları futbolun yüksek izlenmesinden kar elde etmek amacıyla futbol liglerinin yayın haklarını almaya başlamıştır. Ayrıca futbolun giderek popüler hale gelmesi ile birlikte birçok şirket adeta sponsorluk yarışına girmiştir. Bunun yanında akıllı ve modern stadyumların inşa edilmesi, futbolun endüstri haline gelmesini kolaylaştırmıştır. Bu faktörler futbol ekonomisinde gelirlerin artmasını sağlamıştır. Araştırma ile Avrupa'nın beş büyük liginde ve Süper Lig'de en yüksek gelir kalemini naklen yayın gelirlerinin oluşturduğu görülmüştür. Maç günü gelirlerinin 2018-2019 sezonunda 2017-2018 sezonuna göre artış gösterdiği, incelenen ligler arasında en yüksek artışın ise Süper Lig'de olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, football have become an important industry with the broadcast revenues, matchday revenues, advertising agreements, sponsorship agreements, contracts signed with football players and interaction with other industries. Football was considered as a leisure activity in the period when it first emerged. The commercialization of football has become a reality only with its becoming a professional profession, the release of wages, advertising agreements and sponsorships. Developments in the broadcasting industry after the 1980s caused a significant change in the structure of football. Media organizations have started to acquire the broadcasting rights of football leagues in order to profit from the high viewing of football. In addition, with the increasing popularity of football, many companies have almost entered the sponsorship race. In addition, the construction of smart and modern stadiums has made it easier for football to become an industry. These factors led to an increase in revenues in the football economy. In this study, the factors influencing the industrialization process of football were examined and the matchday revenues, commercial revenues and broadcasting revenues of Europe's five major leagues (Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A and Ligue 1) and Turkish Super League for 2017-2018 and 2018-2019 seasons were compared. With the research, it was seen that broadcasting revenues constitute the highest revenue item in the five major leagues of Europe and the Super League. It was observed that the matchday revenues increased in the 2018-2019 season compared to the 2017-2018 season, and the highest increase among the analyzed leagues was in the Super League.