Acil servis hastalarında kontrast kaynaklı nefropati gelişimini tahmin etmede C-reaktif protein/albümin oranının değeri
The value of C-reactive protein/albumin ratio in prediction ofthe development of contrast induced nephropathy inemergency patients
  1. Tez No: 722410
  2. Yazar: TUĞÇE ZENGİN TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada acil servisimizde (AS) intravenöz kontrastlı bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemesi yapılan hastalarda kontrast madde nefropatisi(KMN) gelişme olasılığınıve KMN gelişimini ön görmede c-reaktif protein (CRP)/albümin (ALB) oranının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 1Ocak2018ile1 Ocak2021 tarihleriarasında başvuran, iv kontrastlı BT görüntülemesi yapılan ve görüntüleme sonrası ilgili kliniğe yatışı verilerek 48. saatlerdekan üre azotu (BUN) ve kreatinin değerlerinebakılan hastaların dosyaları, hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak tarandı.Hastalar BUN ve kreatinin düzeylerindeki artışa göre KMN pozitif ve KMN negatif olmak üzere iki gruba ayrıldı ve AS başvurularındakiCRP, albümin ve CRP/ALB oranlarınınKMN gelişimini erken dönemde tespit etmede etkinliği karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. BULGULAR:Çalışmaya dahil edilen hastaların %10,4'ündeKMN gelişti. KMN pozitif grupta nötrofil lenfosit (NLR) oranı, negatif gruba göre anlamlı oranda daha yüksek idi.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to evaluate the possibility of developing contrast agent nephropathy and the effectiveness of the c-reactive protein/albumin ratio in predicting the development of contrast agent nephropathy in patients who underwent intravenous contrast-enhanced computed tomography imaging in our emergency department. METHODS: The files of patients who applied to SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between January 1, 2018 and January 1, 2021, underwent iv contrast CT imaging, were admitted to the relevant clinic after imaging, and their blood urea nitrogen and creatinine values were checked at 48th hours, retrospectively from the hospital registry system, was scanned.According to the increase in blood urea nitrogen and creatinine levels, the patients were divided into two groups as those with and without contrast agent nephropathy, and the rates of CRP, albumin and CRP/ALB ratio at emergency department admissions and were evaluated comparatively. RESULT:Contrast agent nephropathy (CAN) developed in 10.4% of the patients included in the study. Neutrophil lymphocyte (NLR) ratio was significantly higher in the CAN positive group than in the negative group. The cut-off value for NLR was calculated as 4.3522 with a sensitivity of 69.23% and a specificity of 73.89%.