Acil servise başvuran akut üst gastrointestinal kanama tanısıyla hastane yatışı yapılan hastalarda C-reaktif protein/albümin, kan üre azotu/albümin ve kan üre azotu/kreatinin değerlerinin prognozla ilişkisi
Evaluation of the relationship between CRP/albumin, BUN/albumin and BUN/creatinine values and prognosis in patients who applied to the emergency department with upper gastrointestinal bleeding and were hospitalized for this reason
- Tez No: 722411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Acil servise sık başvuru sebeplerinden olan ÜGİS kanamasının tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen morbidite ve mortalitesi yüksek seyretmektedir. Hastaların optimal yönetimi için risk skorlamaları önerilmekle beraber bu skorlamaların acil serviste kullanılması zordur. Çalışmamızın primer amacı;CRP/Albümin, BUN/Albümin ve BUN/Kreatinin değerlerinin ÜGİS kanamalı hastalarda mortaliteyi öngörmedeki değerliliğini analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tek merkezli ve retrospektif olarak yapıldı. Acil servise başvuran ve akut ÜGİS tanısıyla hastaneye yatırılan 231 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm analizler IBM SPSS 23.0 paket programı (IBM Corp. Armonk, NY) ile yapıldı. Kullanılan analiz yöntemlerinden bazıları Pearson ki-kare testi, Shapiro Wilk testi, Mann-Whitney U testi, ROC analizi, Spearman korelasyon testi ve çok değişkenli lojistik regresyon analiziydi. Bulgular odds oranı (OR) ve %95 güven aralıkları ile verildi. 0,05'ten küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %74,9'una endoskopi ve %63,2'sine kan transfüzyonu yapıldı. 36 hasta (%15,6) eksitus oldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Despite the advances in diagnosis and treatment of UGIS bleeding, which is a frequent reason for admission to the emergency department, morbidity and mortality remain high. Although risk scoring is recommended for optimal management of patients, it is difficult to use these scores in the emergency department.The primary aim of our study is to analyze the value of CRP/Albumin, BUN/Albumin and BUN/Creatinine values in predicting mortality in patients with UGIS bleeding. Material and Method: Our study was single-centered and retrospective study. 231 patients who admitted to the emergency department with the diagnosis of acute UGIS bleeding were included in the study. All analyzes were performed with the IBM SPSS 23.0 package program (IBM Corp. Armonk, NY). Some of the analysis methods used were Pearson chi-square test, Shapiro Wilk test, Mann-Whitney U test, ROC analysis, Spearman correlation test, and multivariate logistic regression analysis. Findings were presented with odds ratio (OR) and 95% confidence intervals. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: Endoscopy was performed in 74.9% of the patients and blood transfusion was performed in 63.2% of the patients. 36 patients (15.6%) died.