Diabetes mellitus tanısı ve diabetes mellitus komplikasyonu olan hastalarda pentraxin 3 düzeyi ve organ tutulumu ile ilişkisi
Pentraxin 3 level and its relationship with organ involvement in patients with diabetes mellitus diagnosis and diabetes mellitus complications
- Tez No: 722421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Diabetes Mellitus; rölatif veya mutlak insülin eksikliği veya insülinin etkisini göstermesinde defekt olması nedeniyle oluşan, hiperglisemi ile seyreden, kronik metabolik bir hastalıktır. Bu kronik metabolik hastalık; kronik hipergliseminin tetiklediği mekanizmalar aracılığıyla, çeşitli hücre, doku ve organ sistemlerinde hasar oluşturarak mikro ve makrovasküler komplikasyonlara yol açar. Bizim çalışmamızda da; diyabeti olmayan hastalar, diyabeti olup komplikasyonu olmayan hastalar, mikrovasküler komplikasyonlu diyabetli hastalar ve makrovasküler komplikasyonlu diyabetik hastalarda; inflamatuar bir gösterge olan ve bilhassa vasküler hasarlanma süreçleriyle ilişkisi tartışılan, CRP ailesinin bir üyesi olan Pentraxin-3 düzeyinin karşılaştırılması ve Pentraxin 3 düzeyinin diyabetle ya da komplikasyon varlığı ile ilişkisi olup olmadığının ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne 1 Kasım 2019 ve 30 Mart 2020 tarihleri arasında kabul edilen, 18 yaş üstü, çalışmaya katılmaya gönüllü olarak onay veren 180 hasta dahil edildi. Bu 180 hasta; kontrol grubu olarak 50 sağlıklı birey, hasta grubu olarak ise 50 komplikasyonsuz diabetes mellitus hastası, 40 mikrovasküler komplikasyonlu diyabet hastası ve 40 makrovasküler komplikasyonlu diyabet hastası olarak 4 gruba ayrıldı. Her hastanın, yaşı, beden kite indeksi, diyabetes mellitus tanısı ile varsa eşlik eden komplikasyonlarının ne olduğu ve ayrıca tam kan sayımı, lipid seviyeleri, C-Reaktif Protein, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, Hemoglobin A1C, Pentraxin-3 düzeyleri kayıt altına alındı ve Pentraxin 3 için kıyaslama yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 111'i kadın, 69'u erkek olmak üzere 180 hasta; gruplara göre cinsiyet dağılımı farklılık göstermeksizin dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Diabetes Mellitus; is a chronic metabolic disease with hyperglycemia caused by relative or absolute insulin deficiency or a defect in the effect of insulin. This chronic metabolic disease; causes micro and macrovascular complications by causing damage to various cell, tissue and organ systems through mechanisms triggered by chronic hyperglycemia. In our study; it was aimed to compare the level of Pentraxin-3, a member of the CRP family, which is an inflammatory indicator and whose relationship is discussed especially with vascular damage processes, and to reveal whether Pentraxin 3 level is associated with diabetes or the presence of complications in patients without diabetes, patients with diabetes but without complications, patients with diabetes with microvascular complications and diabetic patients with macrovascular complications. Materials and Methods: The study included 180 patients over the age of 18 who voluntarily consented to participate in the study, who were admitted to the Department of Internal Medicine, Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University, between November 1, 2019 and March 30, 2020. These 180 patients; 50 healthy individuals as the control group, 50 uncomplicated diabetes mellitus patients as the patient group, 40 diabetes patients with microvascular complications and 40 diabetic patients with macrovascular complications were divided into 4 groups. Each patient's age, body mass index, diagnosis of diabetes mellitus and accompanying complications, if any; as well as complete blood count, lipid levels, C-Reactive Protein, kidney and liver function tests, Hemoglobin A1C, Pentraxin-3 levels were recorded and recorded. Comparison was made for Pentraxin 3. Results: In our study, 180 patients, 111 women and 69 men; gender distribution according to the groups was included without any difference.