Mühimmeler ve Cevdet tasnifinde Kal'acık, Keskin ve Konur
- Tez No: 72243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Yapmış olduğumuz bu çalışma genel olarak bugünkü Kırıkkale ve çevresi özel olarak ta Konur, Kal'acık ve Keskin yörelerine ait toplam 55 adet belgeyi ihtiva etmektedir. Bunlardan 40'ı mühime defterlerinden, geriye kalan 15 belgede Cevdet Tasnifi kataloglarının taranmasıyla elde edilmiş belgelerdir. Tesbit edilen bu belgeler kataloglardaki sıra numaralarına göre sıraya konulmuş olup belge içindeki en yüksek tarih, belgenin tarihi olarak, en başta verilmiştir. Belge sıralamasında mühimmeler daha eski yıllara ait olması bakımından öne alınmış ardından Cevdet Tasnifine ait belgeler verilmiştir. Tezin sonunda verilen ekler kısmında belgelerin orjinal kopyalan ile verilen haritalar bölgenin o dönemde idari bağlılığıyla alakalı önemli fikirler verecektir. Yine sonda verilen yer, şahıs ve aşiret isimleri indeksleri de tezden yararlanmayı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Yapılmış olan bu çalışmanın Bölge tarihi ile ilgili çalışma yapacaklara önemli bir kaynak teşkil edeceği inancındayım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Written this study includes total 55 number document with a general sight today's Kırıkkale and its environment also as a special sight Konur, Kal'acık regions. These are found 40 number from mühime notebooks and the other 15 documents from Cevdet Classification catalogues. Fixed these documents was arranged according to catalogue line numbers and in the documents the earliest date was given as a document's date at the begging. Mühimes have shown first for more ancient and than related with Cevdet Classification documents was informed. The part of appendix, map documents with original copies will obtain serious information about the area's administration dependence concerning its period of time. At the end of thesis, the name's index of place, person and aşiret will facilitate as a great degree utility. I believe that this study which was connected the region's history will be forming important written source to researcher in the future. 11