The Lower Danube on the eve of the great crisis in the Ottoman Empire in the second half of the eighteenth century (Analysis of a contemporary source)
On sekizinci yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan büyük krizin arifesinde Aşağı Tuna (Çağdaş bir kaynağın analizi)
  1. Tez No: 824224
  2. Yazar: MERVE GENCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENİY RADOSLAVOV RADUSHEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez Osmanlı'da sınır yaşamını Eflak özelinde bir örnekle incelemektedir. Eflak'ın merkezi idareye karşı konumu ve bundan fayda sağlamak isteyen asker kökenli grupların yolsuzluk ve suistimallerinden dolayı gelen şikayetleri araştırmak üzere kurulan bir komisyonun raporu ana inceleme konusudur. Büyük oranda komisyon raporu, mühimmeler ve kadı sicilleri gibi arşiv kaynakları ve ikincil kaynaklara dayanan bu çalışma bu konuda yapılan yorumlara farklı bakış açıları getirmeyi amaçlamaktadır. Yapılan incelemeler Osmanlı Devleti'nde bu tür olayların imparatorluğun görece daha güçsüz görüldüğü 18.yüzyıla özgü değil aksine güçlü otorite dönemlerinden biri olan Kanuni Süleyman dönemine kadar dayandığını göstermektedir. Bu da çiftliklerin 18.yüzyılda ortaya çıkarak adem-i merkeziyetin temelini oluşturduğu algısını geçersiz kılıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines life on the border within the context of the Ottoman Empire, focusing on the specific case of Wallachia. The central focus is the report of a commission established to investigate complaints arising from the position of Wallachia against central administration and the corruption and abuses of power by military-origin groups seeking to benefit from it. Primarily relying on archival sources such as commission reports, mühimme defters, and court records, and secondary sources, this study aims to provide alternative perspectives to existing interpretations. The investigations conducted demonstrate that such incidents were not unique to the 18th century, a period when the empire was relatively weaker, but extended back to the era of Suleyman, a time characterized by a strong central authority. This finding challenges the notion that the emergence of estates in the 18th century laid the foundation for decentralization.