Surplus-receivers (Zevaid-Horan) from imperial waqfs: between philanthropy and political economy
Emperyal vakıflardaki Zevaid-Horanlar: hayırseverlik ve politik ekonomi arasında
- Tez No: 481650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYHAN ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, 16. Ve 17. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda zevāid-horān kesiminin vakıf kurumlarındaki yerini hayırseverlik ve politik-ekonomiye olan katkıları yönüyle incelemektedir. Özellikle üzerinde durulan nokta, zevāid-horān kesiminde kimlerin olduğu, vakıf içindeki yerleri ve önemleri, bu kesime nasıl girmiş oldukları olmakla beraber bu sorular ışığında hayırseverlik bağlamında nasıl yorumlanması gerektikleri öncelikli olarak zevāid-horān ve vakıf muhasebe defterleri ışığında açıklanmaktadır. Ek kaynaklar olarak da çalışmada kadı sicilleri, vakfiye, mühimmeler ve arz-ı haller analiz edilmiştir. Kaynakların incelenmesi ve analizi sonucunda zevāid-horān kesiminin ihtiyaç sahibi insanlardan yüksek rütbeli kimselere kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsadığını ve bu kimselerin aslında şart-ı vakıf olmamasına rağmen vakfın bütçe fazlasından ücret aldıklarını görmekteyiz. Bu anlamda, bu grubun hem sosyal refah hem de sosyal güvenlik amacına hizmet eden bir araç olduğunu ifade edebiliriz. Buna ek olarak bu çalışma, hayırseverlik çalışmalarına zevāid-horān kesimini ekleyerek literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the place of surplus-receivers in the waqf institutions through their contribution to the philanthropy and the political economy of the 16th-17th century Ottoman Empire. The study specifically focuses on surplus-receivers to reveal who they are, what their place and importance in the waqf, how and on which base they were assigned to these duties and how they can be interpreted in the context of the philanthropy by the examination of mainly the registers of zevāid-horān and waqf account books. As complementary sources, the şer'iyye sicils (court registers), waqfiyye (foundation deed) and mühimmes (registers of important affairs), tevcihs (officials document of assigning a duty), arz-ı hal (petition) are analyzed. The examination and analysis of the sources set forth that the surplus-receivers were composed of variety of people, from poor to the (retired) high-ranking officers and they got payment from the budget surplus of the waqf though they were not stipulated in the foundation deed. It is revealed that this group is a mean for providing social security by sustaining high-ranking officers and also a vehicle for providing social welfare.